E mërkurë, 22 Maj, 2024

Rizgjimi në stinën e pranverës, përgjigjja që jep mendja dhe trupi

- Advertisement1-

Stina e pranverës sapo ka hyrë dhe njerëzit presin me padurim rrezet e diellit të mbizotërojnë mbi dimrin e lodhshëm.


Me ngrohjen e motit dhe zgjimin e natyrës, me çeljen e luleve dhe këngën e zogjve, edhe trupi edhe mendja e njeriut kalojnë në një moment tjetër që për secilin individ reflektohet në forma të ndryshme.

- Advertisement -

Ka persona që ndjejnë ndryshim në humor, lodhje dhe përgjumje. Por kjo është përgjigje normale e trupit dhe mendjes kundrejt pritjes së gjatë të stinës së pranverës.

Disa ekspertë e quajnë dhe Depresioni Sezonal, që shumë persona nuk e besojnë, por që në të vërtetë e shikojmë në simptomat si më lart: lodhje, ndryshim i humorit, përgjumje, ndryshim i presionit të gjakut. Në gjuhën popullore ky lloj ndryshimi quhet dhe “ndërrimi i gjakut”. Menjëherë pas kësaj faze, pjesa më e madhe e njerëzve kalojnë në një lloj euforie, që sigurisht ka të bëjë me ditët më të gjata tashmë dhe me diell. Me rritjen e temperaturës, ritmet e proceseve biologjike në trupin e njeriut janë më të shpejta, dhe gjithashtu hormonet punojnë në një kapacitet tjetër. Ndaj këtij ndryshimi hormonal, individë të ndryshëm u përgjigjen në forma të ndryshme.

Shumë njerëz preferojnë të ecin në ajër të pastër herët në mëngjes. Shumë prej tyre fillojnë ndjekin palestrat më me intensitet. Ka njerëz që reflektojnë gjendjen e tyre shpirtërore në veshje, duke veshur ngjyra të hapura. Ndërsa shumë të tjerë fillojnë merren me mbjellje lulesh dhe pemë. Por kjo pranverë nuk erdhi si gjithë të tjerat. Në ndryshim nga vitet e kaluara, kalimi nga stina e dimrit në pranverë u shoqërua me një virus që po dëmton mbarëvajtjen e shëndetit të njerëzve.

- Advertisement -

Kryesisht ky virus godet njerëzit që kanë probleme të frymëmarrjes dhe të mushkërive. Edhe njerëzit me imunitet jo rezistent po goditen nga ky virus. Këshillat nuk mungojnë nga shumë ekspertë, përveç faktit kryesor që njerëzimi po e lufton me të gjitha forcat dhe mundësitë. Në këtë fazë, njerëzit duhet t’i japin kurajë njëri-tjetrit dhe “të ngujohen” për të mirën e gjithsecilit. Kjo pranverë vërtet erdhi “egër” dhe po godet anën fizike dhe shpirtërore të njerëzve.

Por që të shijojmë këtë pranverë, dhe pranvera të tjera në vazhdim, duhet durim dhe këmbëngulje. Diellit asnjëherë nuk mund t’ia pengosh rrezet…/ Revista Psikologji/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...