E diel, 19 Maj, 2024

Rifillimi i shkollave në shtator, sa të sigurt janë fëmijët?-ja ç’thonë pediatrit

- Advertisement1-

Rikthimi i fëmijëve në shkollë në shtator i ka shqetësuar pediatërit francezë.

Ata nuk janë dakort pasi e gjithë bota po përballet me një rritje të numrit të rasteve të së infektuarëve me koronavirus.

- Advertisement -

“Ne jemi të shqetësuar për organizimin e fillimit të vitit të ri shkollor pasi nuk jemi të sigurtë se sa të mbrojtur do të jenë fëmijët”- u shprehën pediatërit në një letër të hapur.

Rritja e rasteve e bën situatën tepër të ndërlikuar dhe kërkon një kujdes më të madh.

Muajin e kaluar, udhëzimet e ministrisë iu dërguan të gjitha shkollave duke thënë se distancimi social nuk do të kishte më nevojë të aplikohej në ambientet e jashtme.

- Advertisement -

Edhe pse fëmijët duket se janë më pak të prekur nga virusi, ende nuk është e qartë se sa ngjitëse mund të jetë nëse janë të infektuar, por janë asimptomatikë, thonë ekspertët mjekësorë.

Gjithashtu ata i bëjnë dhe një thirje të gjithë prindërve që të vaksinojnë fëmijët e tyre për gripin, në mënyrë që të ulin presionin në sistemin shëndetësor gjatë sezonit të dimrit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Me plis e me flamur kombëtar – Shqiptari me veshje të veçantë diplomon në SHBA

Shqiptari Shkëmbim Ademi, ka vendosur që ceremoninë e diplomimit ta bëjë më ndryshe. I veshur...

Vlerësimi për licencim, nxënësit do t’i notojnë mësimdhënësit

Është mësuesi që vlerëson nxënësit, por kësaj here është radha e nxënësve për t'i...

‘Hallakaten’ maturantët e Ferizajit: Teksa veturat lëvizin, ata nuk e ndalin festën

Një qytetar ka realizuar një video në të cilën, sipas tij, protaganosit janë maturantët...

Pensionohet profesori Mustafë Hoti nga Rahoveci – dha kontribut 43 vite në arsim

Pas 43 vitesh përvojë pune në arsim, sot, është pensionuar profesori i lëndëve të...