E diel, 14 Prill, 2024

Revista franceze prezanton punime të piktores nga Ferizaj

- Advertisement1-

Piktorja nga Ferizaj është bërë e njohur sidomos me muralet e saj.

Në revistën franceze “STREET ART MAGAZINE” me titullin “Les murs du confinement sreet art et covit -19”, në mesin e shumë artistëve nga 50 vende të ndryshme të botës, janë prezantuar edhe disa punime spontane të realizuara gjatë karantinimit nga piktorja shqiptare Lebibe Topalli, transmeton albinfo.ch.

- Advertisement -

Lebibe Topalli Shabani është e lindur në Ferizaj në vitin 1981. Ajo ka mbaruar studimet për arte pamore në Universitetin e Tetovës ndërsa masterin në arte e ka bërë në Universitetin e Prishtinës. Aktualisht punon si mësimdhënëse në Shkollën e Mesme të Arteve  “Çesk Zadeja” në Ferizaj.

Ajo ka bërë shumë ekspozita me pikturat e saj në shumë vende të botës përfshirë edhe Zvicrën. /Albinfo.ch.

Fotografia e Lebibe Topalli

- Advertisement -

Fotografia e Lebibe Topalli

Fotografia e Lebibe Topalli

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...