E premte, 21 Qershor, 2024

Reagoni menjëherë: Këto ndryshime të lëkurës janë një alarm

- Advertisement1-

Nëse vëreni ndryshime në lëkurën tuaj, ato mund të zbulojnë shumë për gjendjen tuaj mendore.


Shumë shqetësime dhe mendime negative që ju vijnë në mendje gjatë ditës ndikojnë shumë në shëndetin e organizmit, dhe ato shfaqen menjëherë në lëkurë.

- Advertisement -

Disa emocione janë gjithashtu të shtypura thellë, kështu që ju e keni të vështirë t’i njihni, dhe tani do të jetë shumë më e lehtë për ju, pasi të shikoni shprehjen tuaj në pasqyrë.

Këtu janë reagimet e lëkurës që lidhen më shpesh me probleme të shëndetit mendor:

Trauma – skuqje, inflamacion

- Advertisement -

Depresioni dhe trishtimi – lëkura e thatë

Ankthi – kruajtje dhe skuqje

Rritja e stresit – aknet, ekzema, psoriaza

- Advertisement -

Shtypni zemërimin dhe pakënaqësinë – lëkura e thatë

Zemërimi dhe agresioni – reaksione alergjike, kruajtje, inflamacion

Rritja e emocioneve (pozitive dhe negative) – skuqje, rosacea

Mos i lini pas dore problemet e këtij lloji, vetëm sepse asgjë nuk ju lëndon. Shëndeti mendor është po aq i rëndësishëm sa shëndeti fizik, prandaj përkushtojuni vetes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...