E premte, 19 Prill, 2024

Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga Covid-19

- Advertisement1-

Qumështi i gjirit mund të mbrojë foshnjat nga koronavirusi.

Sipas një studimi në një laborator në Kinë u zbulua se qumështi i nënës parandalon infektimin e foshnjave dhe krijon antitrupa edhe nëse fëmija nuk i ka.

- Advertisement -

Gjithashtu ky studim tregon se efektiv është edhe qumështi i kafshëve se ai i dhive apo lopës.

Ekipi, nga Universiteti i Teknologjisë Kimike të Pekinit, thotë se gjetjet mbështesin rekomandimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që nënat e dyshuara ose të konfirmuara me COVID-19 të vazhdojnë ushqyerjen me gji.

Në një studim të mëparshëm, i njëjti ekip hulumtues zbuloi se qumështi i gjirit parandalon infeksionin të futet në qelizat e veshkave të kafshëve. Ata përcaktuan se proteina e hirrës, e cila ka veti anti-inflamatore, ishte përgjegjëse për inaktivimin e virusit në krahasim me  proteinat e tjera të tilla si laktoferrin.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...