E diel, 21 Prill, 2024

Pse uji duhet të pihet vazhdimisht dhe të mos prisni të jeni të etur

- Advertisement1-

Uji përmban pothuajse 65% të trupit tonë dhe është përgjegjës për një numër funksionesh jetësore – nga ruajtja e niveleve të gjakut në trup dhe termorregullimi deri te nxjerrja më i shpejtë i helmeve nga trupi dhe elasticiteti i lëkurës, shkruan Cosmopolitan.


Një sasi e mjaftueshme e ujit në organizëm është një garanci e lëkurës me shkëlqim, elastike dhe të butë dhe, për më tepër – pa rrudha!

- Advertisement -

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të pini sasi të mjaftueshme të ujit, të paktën 8 gota në ditë, ose 2 litra.

Por ajo që pak njerëz e dinë, (ose e injorojnë faktin e njohur) është që uji duhet të pihet rregullisht gjatë ditës, sepse në momentin kur etja shfaqet, kjo është tashmë një shenjë që ka pasur dehidrim të qelizave në trup!

Dhe dëmtimi i shkaktuar nga dehidrimi vështirë se mund të rregullohet!

- Advertisement -

Ky çrregullim e prish balancin e nivelit të kripës dhe sheqerit në gjak, gjë që ndikon në funksionet tjera të trupit.

Trajtimi i dehidrimit është i rëndësishëm pasiqë dehidrimi i madh mund të ketë pasoja që rrezikojnë jetën e personit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...