E diel, 19 Maj, 2024

Pse pesha juaj mund të ndryshoj nga dita ditës për 1 apo 2 kilogram

- Advertisement1-

Po ndiqni një dietë të larmishme dhe të plotë, bëni rregullisht sporte, ndiqni të gjitha zakonet për të bërë një mënyrë jetese të shëndetshme por… dje keni peshuar një kilogram më pak dhe sot 800 gram më shumë! Pse ndodh kjo?


Në fakt, pesha normalisht ndryshon nga dita në ditë dhe madje brenda të njëjtës ditë për arsye të ndryshme: variacionet e gjysmë kilogrami ose një kilogram tw tërë janë absolutisht normale dhe nuk duhet të jenë një shqetësim, shkruan “Revista Psikologji”.

- Advertisement -

Le të shohim 6 arsye pse pesha ndryshon nga dita në ditë dhe truket që duhet të ndiqni për t’u peshuar në mënyrën e duhur, transmeton lajmi.net.

Arsyet pse pesha ndryshon nga dita në ditë

Kapsllëku

- Advertisement -

Kapsllëku është një nga ato sëmundje që përveç se wshtw shumë i bezdisshwm, mund të ndikojnë edhe në peshën tuaj. Në fakt, nëse vuani nga një zorrë e plogët, mund të peshoni deri në 2 kg më shumë, edhe nëse jeni duke ndjekur dietën sipas shkronjave.

Për të rimarrë rregullsinë e zorrëve është e rëndësishme të ndiqni një dietë të pasur me fibra, duke ngrënë 5 porcione në ditë me fruta dhe perime, duke ngrënë bishtajore si burim proteine të paktën 3 herë në javë dhe duke preferuar drithërat. Gjithashtu, gjithmonë përpiquni të qëndroni aktiv dhe të pini të paktën 1.5 litra ujë në ditë.

Cikli menstrual

- Advertisement -

Për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin gjatë ciklit, trupi tenton të mbajë shumë më tepër lëngje. Si pasojë, si në ditët para ashtu edhe gjatë ciklit është normale që pesha të luhatet, edhe nëse dieta nuk ka ndryshuar: një situatë e përkohshme, për shkak të mbajtjes së ujit dhe ënjtjes së barkut që zakonisht shoqëron menstruacionet dhe e cila do të kalojë shumë shpejt, pasi cikli të ketë mbaruar.

Mbajtja e ujit

Mbajtja e ujit është një akumulim i lëngut i lokalizuar veçanërisht në vithe, këmbë dhe bark, i shkaktuar nga qarkullimi i dobët dhe që mund të ndikojë në peshë, duke bërë që ai të shtojë deri në 2 kg. Kripa është armiku më i keq i mbajtjes së ujit. Si rezultat, nëse keni shkuar shumë larg me kripë, por edhe pasi keni ngrënë pica ose sushi, mund të shihni se pesha juaj rritet në lidhje me lëngjet jashtë qelizore dhe sasinë e natriumit të gëlltitur. Për të shmangur kilogramët e tepërt për shkak të mbajtjes së ujit, përdorni erëza në vend të kripës për të aromatizuar gatimet tuaja dhe tregoni kujdes për produktet që janë natyrshëm të pasura me kripë, të tilla si djathërat, salsiçet, produktet e pjekura dhe salcat.

Nuk fle mjaftueshëm

Hulumtime të shumta shkencore kanë treguar se të flesh pak të shëndoshë: të shkosh në shtrat vonë çdo ditë, në fakt, ndryshon prodhimin e disa hormoneve në trup, në veçanti duke rritur nivelet e grelinës, hormonit që nxit ndjenjën e urisw dhe frenon prodhimin e leptinës, hormoni qw ka aftësinw të stimulojë ndjenjën e ngopjes. Përveç kësaj, gjumi i dobët ju nxit të hani më shumë për kënaqësi sesa uri, ndryshon ekuilibrin e qelizave yndyrore dhe i bën ushqimet me kalori të duken më të dëshirueshme.

Sporti

Pas një stërvitje intensive, çekuilibri elektrolit i shkaktuar nga humbja e kripërave minerale mund të favorizojë ngecjen e lëngjeve, duke ndikuar në peshën tuaj. Prisni disa ditë para se të peshoheni, në mënyrë që të rimerrni lëndët ushqyese që ju nevojiten muskujve dhe mos u shqetësoni për luhatjet e peshës.

Stresi

Stresi gjithashtu mund të jetë përgjegjës për luhatjet e peshës. Në fakt, stresi dhe ankthi mund të ndikojnë në uri, duke ju shtyrë të hani më shumë dhe të preferoni ushqime jo të shëndetshme, por të dobishme. Për të kuptuar nëse uria që ndjeni është për shkak të një gjendje stresi, përpiquni të punoni në një marrëdhënie më të ndërgjegjshme me ushqimin, duke stërvitur veten për të kuptuar se kur jeni me të vërtetë të uritur dhe kur dëshira për të ngrënë vjen nga një shqetësim i brendshëm.

Truket që duhet të ndiqni për të peshuar veten në mënyrën e duhur

Kemi parë se si variacionet e peshës mund të shkaktohen nga ngjarjet fiziologjike: mund të ndodhë që pesha të luhatet, por, veçanërisht nëse jeni duke ndjekur një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, përpjekjet tuaja nuk janë të kota dhe do të merrni rezultate shpresuese!

Këshilla është që të mos peshoheni shumë shpesh, vetëm për të shmangur dekurajimin nga luhatjet normale të peshës dhe të ndiqni disa truke për t’u peshuar në mënyrën e duhur. Ja cilat janë ato:

Përdorni vetëm një peshore

Peshoret nuk janë të gjitha njësoj. Në fakt, sipas modelit të ndryshëm, ose kushteve të ndryshme mjedisore, pesha e trupit mund të ndryshojë në varësi të peshores së përdorur. Për këtë arsye, është e nevojshme të përdoret vetëm një peshore dhe të verifikohet se është e besueshme duke bërë disa matje radhazi dhe duke verifikuar që ato janë të njëjta.

Zgjidhni një sipërfaqe të saktë mbështetëse

Pas zgjedhjes së peshores, për të peshuar veten në mënyrën e duhur duhet të gjeni sipërfaqen e duhur të mbështetjes. Vendosni peshoren në një dysheme sa më të sheshtë dhe jo të rrëshqitshme, pa një qilim dhe pasi të keni zgjedhur vendin e duhur, mos lëvizni ose ktheni peshoren, në mënyrë që të shmangni lëkundjet në rezultate.

Si të peshoni veten në mënyrën e duhur

Për të marrë rezultate të sakta dhe për të shmangur luhatjet e peshës për shkak të kushteve të jashtme, është e rëndësishme të peshoni veten ndërsa jeni vetëm me të brendshme, në stomak bosh dhe ndoshta pasi të keni shkuar në banjë për herë të parë.

Për më tepër, gjatë ditës, pesha e trupit mund të luhatet deri në 2-3 kg. Prandaj, për të marrë rezultate sa më të sakta të mundshme, është mirë të peshoheni gjithmonë në të njëjtën ditë dhe në të njëjtën kohë, mundësisht në mëngjes sa më shpejt që të ngriheni: në këtë moment, pesha e trupit nuk ka pësuar shumë lëkundje që ndodhin gjatë gjithë ditës.

Më në fund, gjatë dietës është e rëndësishme të peshoni vetëm një herë në javë, gjithmonë në të njëjtën ditë. Në këtë mënyrë, distanca kohore ndërmjet matjeve do të jetë e mjaftueshme për të vlerësuar rezultatet afatgjata, pa u trembur nga luhatjet fiziologjike të peshës dhe duke na ndihmuar të mbajmë motivimin lartë gjatë javës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...