E enjte, 22 Shkurt, 2024

Pse larja e dhëmbëve të fëmijës tuaj ka rëndësi të madhe

- Advertisement1-

Prishja e dhëmbëve dhe sëmundja e mishit të dhëmbëve janë gjërat e jetës që ju me siguri dëshironi të shmangni si i rritur.


Ju e dini që pastrimi i dhëmbëve është thelbësor për të mbajtur buzëqeshje të shëndetshme dhe për të shmangur karrigen e dentistit. Atëherë, përse kjo te fëmija juaj duhet të jetë ndryshe?

- Advertisement -

Bebet duhet të bëjnë shumë në rritje dhe zhvillim para se të arrijnë pjekurinë. Ato duhet të mësojnë se si të flasin, të ecin dhe të mos mbyten në ushqimin e tyre. Por pa një shëndet të mirë oral, fëmija juaj do të duhet të vuajë efektet e prishjes së dhëmbëve para se të shfaqen komplet dhëmbët e tyre të qumështit.

Dëshironi t’i jepni bebes tuaj fillimin më të mirë? Ja pse ka rëndësi larja e dhëmbëve të fëmijës tuaj:

Buzëqeshjet e tyre mund të jenë element kryesor i ditës tuaj, ndërsa foshnja juaj është ende një i porsalindur, por dhëmbët e tyre të qumështit filluan të zhvilloheshin ndërsa ishin ende në bark. Kjo është arsyeja pse pastrimi i mishit të dhëmbëve çdo ditë është kaq i rëndësishëm.

- Advertisement -

Pastrimi i rregullt i mishit të dhëmbëve të foshnjës suaj do të zvogëlojë nivelet e baktereve që shkaktojnë prishjen dhe do të heqë mbetjet e ushqimit dhe qumështit. Për më tepër, gjithçka që ju nevojitet është të fshini butësisht një leckë të pastër të lagur mbi mishrat e tyre të paktën dy herë në ditë. Jo vetëm që kjo do t’i mbajë gojën dhe mishrat e tyre të këndshëm dhe të pastër, por ngadalë do ta prezantojë fëmijën tuaj në një rutinë të përditshme dentare.

Higjiena e mirë e dhëmbëve nxit zhvillimin e të folurit

A e dini se dhëmbët e fëmijës suaj luajnë një pjesë thelbësore në të folurit e tyre? Ata gjithashtu luajnë një rol jetësor në mënyrën se si fëmija juaj mëson të artikulojë siç duhet tingujt dhe fjalët. Prra, vendosja e higjienës së mirë orale që në fillim të jetës së foshnjës suaj do të inkurajojë zhvillimin e mirë oral ndërsa rriten.

- Advertisement -

Buzët, gjuha dhe dhëmbët e fëmijës suaj punojnë së bashku për të formuar fjalë duke kontrolluar rrjedhën e ajrit brenda dhe jashtë gojës. Për më tepër, gjuha ndihmon që tingujt të bëhen duke goditur dhëmbët dhe çatinë e gojës.

Vendosni zakone të mira të higjienës orale

Çdo dentist i mirë do t’ju tregojë se pastrimi i dhëmbëve për dy minuta dy herë në ditë do t’ju ndihmojë të zvogëloni shanset tuaja për prishjen e dhëmbëve dhe më tej probleme të shëndetit oral. Fëmija juaj nuk është ndryshe. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të vendosni zakone të mira të higjienës orale si pjesë e rutinës së tyre ditore sa më shpejt të jetë e mundur.

Krijimi i një rutine të thjeshtë nuk ka pse të jetë e ndërlikuar. Për sa kohë që ju përfshini gjërat themelore, jeni në rrugën e duhur për t’i dhënë fëmijës tuaj të gjitha mjetet që u duhen për një jetë të shëndetshme. Duke filluar, ju mund të dëshironi ta mbani fëmijën tuaj në prehër ndërsa lani dhëmbët. Në këtë mënyrë, ata do të ndjehen të rehatuar nga afërsia juaj dhe më të gatshëm t’ju lejojnë të pastroni.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...