E diel, 14 Korrik, 2024

Pse kjo këngë Krishtlindjesh po dëgjohet më shumë gjatë këtyre festave?

- Advertisement1-

Këngët e festave të Krishtlindjeve zakonisht na shkaktojnë emocione të ndryshme.

Siodomos për vitin 2020, i cili karakteriozohet nga sfidat e ashpra dhe nga festat larg njerëzve të dashur, ekziston një këngë që duket shumë kuptimplotë për këto festa: “Have Yourself a Merry Little Christmas”, teksti i së cilës flet në mënyrë të veçantë për ndjenjat e secilit prej nesh në këtë periudhë.

- Advertisement -

Në film, Esther (Garland) po i këndon motrës së saj më të vogël Tootie (Margaret O’Brien) për ta bërë atë të ndihet më mirë në lidhje me zhvendosjen e familjes nga St. Louis në New York; reagimi emocional i vajzës së re ndaj këngës, në fund të fundit, e bind babanë se familja duhet të qëndrojë aty ku është.

Por lidhja emocionale ka të bëjë me këtë pjesë të tekstit: “Një ditë së shpejti do të jemi të gjithë së bashku / Nëse fatet e lejojnë / Deri atëherë, do të duhet të përzihemi disi / Pra, bëjini vetes një Krishtlindje të vogël tani”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Detyra e matematikës që duket aq e thjeshtë, mirëpo askush nuk ka arritur deri te zgjidhja

Detyra duket më e thjeshtë dhe më e qartë: 8 ÷ 2 (2 +...

Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e askujt

Për shumicën nga ne matematika është subjekt i “panjohur” dhe shpeshherë mendojmë se çfarë...

Detyra matematikore e shkollës fillore, por që njerëzit nuk po mund assesi ta zgjidhin

Ndonjëherë ajo që duket si një detyrë shumë e thjeshtë mund të jetë më...

Kjo detyrë matematikore i ka dy zgjidhje – cila është e sakta? (Foto)

Një detyrë matematikore ka bërë që shumë njerëz të kalojnë goxha kohë duke u...