E diel, 14 Korrik, 2024

Pse është e rëndësishme që të rriturit t’i kërkojnë falje fëmijës?

- Advertisement1-

Kjo mënyrë së sjelluri është zgjidhja më e mirë për t’i udhëhequr ata me shembull.

Ka shumë prindër që nuk ndjekin këtë linjë të të menduarit dhe e shmangin gjithmonë t’u tregojnë fëmijëve gabimet e tyre të mundshme.

- Advertisement -

Sidoqoftë, si prindër dhe si edukatorë, një pjesë shumë e rëndësishme që ne përpiqemi ta marrim nga fëmijët është që ata të kuptojnë se sa e nevojshme është ndonjëherë të kërkosh falje.

Ne e presim atë nga ata kur ata bëjnë një gabim, gënjejnë ose veprojnë impulsivisht, duke përfunduar të bëjnë diçka jo të mençur ose mosrespektuese. Të dish të kërkosh falje është një nga gjërat më të rëndësishme që mund t’u mësojmë fëmijëve tanë, pse të mos bëjmë të njëjtën gjë edhe ne me ta? Zakonisht nuk e bëjmë sepse na bën të mos ndihemi rehat dhe na bën të ndihemi të turpëruar, por duhet të kuptojmë se kjo është një gjë thelbësore që do të përmirësojë marrëdhëniet me njëri-tjetrin dhe do të kontribuojë në një mënyrë shumë të rëndësishme në edukimin e tyre.

Për të qenë në gjendje të kuptoni se sa e rëndësishme është kjo, ndaloni për një moment dhe reflektoni për të gjitha kohët që dikush ju ka lënduar, gënjyer ose ofenduar dhe nuk ju kërkoi falje…si u ndjetë për këtë?

Ndjesia e parë për të cilën mendoni është padyshim dhimbja dhe në varësi të situatës, kjo lë gjurmë të pashlyeshme që as koha nuk i fshin.

Sipas ekspertëve, të cilët kanë studiuar sjelljet e fëmijërisë dhe korrelacionet me botën e të rriturve, përfundimet janë 2:

  1. Të jesh në një pozitë autoriteti nuk do të thotë që nuk duhet të kërkosh kurrë falje.
  2. Ka gjithmonë pasoja kur dikush lëndon ndjenjat e një tjetri, të rrituri ose fëmije dhe kërkimi i faljes nga ai që bëri dëmin është absolutisht i domosdoshëm për të qenë në gjendje të përpunojë dhe kapërcejë dhimbjen.

Prandaj është shumë e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje momenteve në të cilat duhet t’i kërkoni falje një fëmije dhe situatat e nevojshme në të cilat duhet ta bëni këtë janë:

- Advertisement -
  • Kur nuk mbajmë një premtim.
  • Kur u bërtasim atyre, edhe pa arsye.
  • Kur për shkak të një ngjarje të paparashikuar, ne nuk mund të kalojmë kohë me ta.
  • Kur ne bëjmë një gabim që i ofendon ata në një farë mënyre.

Gjithmonë mbani mend, se vetëm se janë fëmijë nuk do të thotë se nuk kanë emocione si ne të rriturit, ata vuajnë, rriten dhe vlerësojnë të gjitha përvojat që u ofron jeta, prindërit, miqtë. Gjithmonë mësojuni fëmijëve tuaj vlerat më të mira të mundshme dhe ata gjithashtu mund të bëjnë të njëjtën gjë në të ardhmen.

/Revista Psikologjia

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...