E enjte, 20 Qershor, 2024

Pse ekranet duhet të mbyllen një orë para gjumit të fëmijës

- Advertisement1-

Ekranet e telefonave inteligjentë, tabletëve dhe tastierave të lojërave duhet të fiken një orë para se fëmijët të shkojnë në shtrat sipas udhëzimit të lëshuar nga ekspertët britanikë.


Efektet e dëmshme të ekraneve në shëndetin e fëmijëve u rishikuan nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve (RCPCH), studiuesit e të cilit gjetën prova që lidhin rritjen e përdorimit të ekranit me cilësinë e dobët të gjumit, obezitetin dhe sëmundjet mendore, si dhe vetmia.

- Advertisement -

Kolegji Britanik heq afatin kohor që fëmijët të përdorin ekranin, diçka që ka pasur pak efekt në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Ekspertët theksojnë se si ekranet duhet të shmangen një orë para gjumit pasi ka arsye të vërtetuara shkencërisht për ta mbështetur atë.

Cilësia e gjumit varet shumë nga prodhimi i melatoninës dhe monitorët duket se ndërhyjnë në këtë proces duke ndikuar kështu në cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit. Studiuesit theksojnë se edhe mungesa e moderuar e gjumit mund të dëmtojë shëndetin mendor dhe fizik të fëmijëve, zhvillimin dhe suksesin e tyre arsimor, madje edhe marrëdhëniet familjare.

Ekspertët theksuan nevojën për më shumë edukim të prindërve për këto çështje që do t’i ndihmojnë ata të vendosin standarde të shëndetshme për përdorimin e ekraneve, duke kuptuar rëndësinë e tyre për zhvillimin e fëmijëve të tyre.

- Advertisement -

Stephen Scott, drejtor i Akademisë Kombëtare për Kërkimin e Prindërve në King’s College London, shkon një hap më tej duke sugjeruar fikjen e Wi-Fi në mbrëmje dhe duke këshilluar prindërit që të mbajnë telefonat e tyre inteligjentë jashtë dhomës së gjumit. Duke iu referuar kufirit maksimal kohor që fëmijët të përdorin ekranin, studiuesit theksuan se nëse përdorimi i ekranit prek kontaktet shoqërore në jetën reale, stërvitjen, ushqimin e shëndetshëm dhe gjumin, atëherë prindërit duhet të fillojnë të ndërhyjnë.

Për më tepër, prindërit duhet të marrin parasysh marrëdhënien e tyre me ekranet dhe të pyesin nëse është nën kontroll apo ndërhyn në funksionimin dhe aktivitetin normal të familjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...