E hënë, 22 Korrik, 2024

Pse duhet të kenë fëmijët një qen në shtëpi?

- Advertisement1-

Si prindër, shpesh i refuzojmë kërkesat e fëmijëve të vegjël që të kenë një qen – sepse i konsiderojmë vetëm si obligim. Mirëpo, psikologët e thonë të kundërtën.


Pikërisht, ekspertët theksojnë që rritja e fëmijëve pranë qenit ka përfitime të shumta. Ja vlen të mësojmë si të kemi një bashkëjetesë frytdhënëse midis fëmijëve dhe qenit në familjet tona.

- Advertisement -

Qenushët sjellin çdo ditë shumë dashuri dhe lumturi, sigurisht edhe pak çmenduri, gjithashtu… Po, po nëse gjërat nuk menaxhohen siç duhet, kafshët mund të sjellin edhe stres në të njëjtën kohë.

Ne po ju paraqesim katër përfitimet më të rëndësishme, transmeton Telegrafi.

Rezistues ndaj alergjive dhe astmës

Fëmijët të cilët rriten me qen janë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga astma apo të zhvillojnë alergji, kanë treguar hulumtime të shumta shkencore.

Përgjegjësi dhe vetëbesim

Fëmijët jo vetëm që mësojnë se çfarë është përgjegjësia, por edhe forcojnë vetëbesimin kur janë me kanakarin e tyre. Kur fëmijët janë të suksesshëm në kujdesin rreth kanakarit, janë krenarë për veten dhe ndihen mirë.

- Advertisement -rrrrrrr

Si shpërblim, u rritet vetëbesimi

Ndikimi pozitiv Si edhe të rriturit, edhe fëmijët i kanë ditët e këqija dhe atëherë u përkushtohen kanakarëve të tyre. Qëndrimi në shoqërinë e tyre i qetëson dhe ua përmirëson humorin.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...