E premte, 19 Prill, 2024

Pse duhet të hani të paktën një avokado në ditë

- Advertisement1-

Pas këtij artikulli, ndoshta do të filloni ta bëni avokadon pjesë të përditshme të dietës suaj ushqimore.

Sipas një studimi të fundit, fruti më i famshëm i Instagram-it bën mrekullira me sistemin tretës. Nëse ju duhej një arsye tjetër për ta ngrënë çdo ditë, ja ku e keni.

- Advertisement -

Studimi, i publikuar në The Journal Of Nutrition, vëzhgoi rreth 163 të rritur nga moshat 25-45 për 12 javë. Gjysma e tyre konsumonte avokado çdo ditë, ndërsa gjysma tjetër jo.

Pse duhet të hani të paktën një avokado në ditë

Në grupin e avokados u vu re ndikimi pozitiv i tij në mikrobet që ndodhen në sistemin e tretjes dhe përveç kësaj, avokadoja ndikoi në uljen e nivelit  kolesterolit dhe rritjen e niveleve të yndyrnave të shëndetshme në trup.

- Advertisement -

Duke e ditur sa shumë i rëndësishëm është sistemi tretës, bëni mirë ta shihni ndryshe avokadon. Stomaku ndikon tek gjithçka, duke filluar që nga uria juaj e deri tek mirëqënia mendore.

Burimi: Pop Sugar

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...