E enjte, 22 Shkurt, 2024

Pse duhet të hani një banane çdo ditë?

- Advertisement1-

Banania provon të jetë shumë e dobishme dhe konsumi i saj i përditshëm ndihmon trupin.


Mëpsohtë gjeni përfitimet që merrni prej konsumit të këtij fruti:

- Advertisement -

Lehtëson urthin, pasi vepron si antacid.

Rrit funksionimin e duhur të trurit dhe jep qartësi shpirtërore.

Lufton stresin. Banania përmban triptofan, një lëndë ushqyese e vlefshme që shndërrohet në serotoninë në trup, e cila nga ana tjetër ka aftësinë të na qetësojë, të na relaksojë dhe të ngrejë humorin.

- Advertisement -

Rrit energjinë në trup. Kërkimet tregojnë se dy banane japin energji të mjaftueshme për një stërvitje të zellshme 90 minutëshe. Nuk është rastësi që atletët hanë banane para çdo gare apo stërvitje.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...