E hënë, 26 Shkurt, 2024

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

- Advertisement1-

Teksa numri i burrave dhe grave është pothuajse i njëjtë, familjet që kanë fëmijë me vetëm një gjini gjithmonë i bëjnë njerëzit të pyeten se pse ndodh kjo!


60% e prindërve në SHBA kanë më shumë se një fëmijë, e shumë njerëz po e kruajnë kokën duke u pyetur se pse kanë shumë fëmijë të së njëjtës gjini dhe si mund të kenë një djalë apo vajzë.

- Advertisement -

Ne ishim kureshtarë për arsyen e këtij fenomeni dhe nëse një familje që kishte vetëm djem ose vetëm vajza për breza të tërë mund të lindte një fëmijë të një gjinie tjetër.

Është e pamundur të kesh një gjen të pazbuluar “vajzë” ose “djalë”

Teksa shumica e familjeve kanë një raport të çekuilibruar gjinie, prindërit tjerë nuk mund të bëjnë djem ose vajza, dhe madje disa besojnë se gjenet e vajzave ose djemve “drejtojnë familjen”. Por studiuesit ende nuk kanë gjetur asnjë copë prove që vërteton nëse disa familje mund të kenë vetëm meshkuj ose femra për shkak të gjeneve të tyre. Në një moment, shkencëtarët mund të ndryshojnë mendimin e tyre, por për tani, nuk ka asnjë mënyrë që gjenet e familjes suaj të mund të kenë një efekt nëse do të keni fëmijë vetëm të një gjinie.

- Advertisement -

Gjinia përcaktohet nga babai

Ndërsa disa njerëz besojnë se gjinia e një fëmije varet nga nëna sepse është ajo që e mbart, në të vërtetë është në duart e babait. Meqenëse spermatozoidi mbart kromozome për të dy gjinitë, disa spermatozoide mbajnë kromozomin X për vajzat, ndërsa të tjerët bartin kromozomin Y për djemtë. Ndërsa një grua mbart 2 kromozome X, gjinia e një të porsalinduri varet nga spermatozoza (X ose Y) që hyn në vezën femërore.

Në kohë stresi, foshnjat vajza janë më të zakonshme

- Advertisement -

Sidoqoftë, shkencëtarët kanë gjetur disa faktorë që mund të ndikojnë në gjini. Është dëshmuar që pas periudhave stresuese (si fatkeqësitë natyrore), raporti i gjinisë do të ndryshojë, duke pasur më shumë vajza të porsalindura. Kjo mund të jetë për shkak të stresit që i janë ekspozuar nënat.

Ngrënia e ushqimit specifik mund të çojë në shanse më të mëdha për të lindur vajzë

Është vërtetuar se ngrënia e disa ushqimeve rrit shanset e ngjizjes së një vajze. Për shembull, reduktimi i kripës dhe ngrënia e shumë produkteve të qumështit mund të rris shanset për të pasur vajzë. Nga ana tjetër, nënat, dietat e të cilave janë plot me ushqime të pasura me natrium dhe kalium, kanë më shumë të ngjarë të lindin djem.

Zakonisht nëse një nënë ka fëmijë vetëm të një gjinie, është thjesht një rastësi

Dihet me siguri që ekuilibri gjinor ka qëndruar i njëjtë për shekuj, dhe nuk ka aspekte që mund ta ndryshojnë atë në mënyrë të konsiderueshme. Familjet që kanë shumë fëmijë të së njëjtës gjinie janë të rralla, por mund të shpjegohen statistikisht. Secili fëmijë ka 50% mundësi të jetë djalë apo vajzë. Kështu, për shembull, për 3 fëmijë, shansi që të gjithë të jenë meshkuj është: 0,5 X 0,5 X 0,5 = 0,125, ose 12.5 %.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...