E hënë, 26 Shkurt, 2024

Procesi i frymëmarrjes te fetusi, kjo është forma në të cilën zhvillohet ky proces

- Advertisement1-

Gjatë 9 muajve të zhvillimit, foshnjet e marrin oksigjenin nga nëna e tyre, përmes kordonit të kërthizës.


Ndëkohë që, foshnjat marrin frymë në barkun e nënës, oksigjeni hyn në qarkullimin e gjakut të nënës, duke vazhduar në rrjedhën e placentës dhe transportohet tek foshnja përmes kordonit të kërthizës shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Ky proces ndryshe njihet si qarkullimi i fetusit dhe procesi i tillë mund të përshkruhet kështu:

-Gjaku i oksigjenuar dhe lëndët ushqyese nga nëna, tranferohen përmes placentës dhe kordonit te fetusi;

-Gjaku hyn te fetusi përmes venës së kërthizës dhe lëviz drejt mëlçisë. Aty, gjaku kalon përmes një hapje të quajtur ductus venosus;

- Advertisement -

-Kjo lejon që një sasi e vogël të qëndroj aty, por shumica kalon në venën cava inferiore. Aty merr gjak në zemrën e fetusit, e cila më pas e pompon atë për në pjesë të tjera të trupit;

-Mushkëritë e fetusit marrin vetëm një sasi të vogël të gjakut, aq sa për të mbajtur indet e shëndetëshme;

-Gjaku, që përmban dioksid të karbonti dhe mbetje, transportohen në arteriet e kërthizës dhe përsëri në placentë;

- Advertisement -

-Këto të fundit kthehen përsëri në ‘sistemin amë’.

Pra, përmes këtij sistemi, fetusi merr të gjitha lëndët e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e tij.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...