E enjte, 20 Qershor, 2024

Problemet më të zakonshme të shëndetit mendor pas lindjes

- Advertisement1-

Maji është muaji i shëndetit mendor të nënave, kështu që po sjellim disa informacione mbi mirëqenien pas lindjes.


Nga mënyra sesi nënat e reja i trajtojnë ato ditë të hershme si prindër ndërsa luftojnë me shëndetin e tyre mendor deri te mënyra se si të jenë atje për miqtë dhe familjen, ka disa gjëra që këto nëna të reja ndoshta kanë nevojë t’i dëgjojnë.

- Advertisement -

Të kesh një fëmijë, qoftë i pari apo i katërti, është një përvojë surrealiste. Midis mbajtjes së një jete të re për të parë atë fytyrë të vogël me rrudha aq të ëmbël për herë të parë, mund të jetë një kohë vërtet e mrekullueshme. Por gjithashtu mund të jetë pak e ashpër pasi adrenalina fillestare fillon të qetësohet. Ka shumë ndryshime të papritura që ndodhin në krye të faktorit ndoshta më të madh: rraskapitja e plotë.

“Shumica e grave nuk janë mësuar me privimin e menjëhershëm të gjumit që vjen me lindjen e një të porsalinduri”, tha Kameelah Phillips. “Plus, kur jeni të stresuar, një nga mekanizmat më të rëndësishëm të përballimit është gjumi. Kur jeta juaj nuk është më në një cikël 24-orësh, kjo mund të jetë vërtet ndikuese sepse tani ju mungon mekanizmi mbrojtës i tetë orëve të gjumit të pandërprerë”.

Mungesa e gjumit është vetëm maja e ajsbergut – dhe e gjithë kjo mund të ndikojë në mendjen tuaj.

- Advertisement -

Më poshtë, ekspertët shpjegojnë mënyrat më të zakonshme që shëndeti juaj mendor mund të ndikohet pas lindjes dhe pse ndodhin këto ndryshime.

Trishtimi i bebes
Ndjesia e trishtimit pas lindjes mund t’ju ​​çudisë. Mbi të gjitha, a nuk supozohet se kjo do të jetë një kohë e lumtur? Por të jeni të sigurt, kjo ulje në humorin tuaj është normale – dhe jashtëzakonisht e zakonshme. “Sipas përvojës sime, unë do të thosha se rreth 80 për qind e grave përjetojnë trishtimin e bebes”, tha Jennifer Schell. “Kjo mund të jetë për një përzierje arsyesh, të tilla si zhvendosja e trupit nga një gjendje shtatzënie në paslindje, ushqyerja me gji, çdo traumë që nëna mund të ketë përjetuar – qoftë fizike apo emocionale – gjatë lindjes, si dhe shtimi i një personi të ri te familja jote”.

Kjo zakonisht zgjat rreth dy javë, por mund të jetë e ndryshme për të gjithë. Thjesht dije se nuk është e përhershme. “Nëse merrni një lehtësim pasi keni qarë ose bëni një sy gjumë dhe ndiheni më mirë – edhe përkohësisht – dhe përsëri gjeni rehati dhe gëzim kur kujdeseni për fëmijën tuaj, këto janë shenja që këto ndjenja janë trishtimi i bebes dhe ato do të kalojnë”, tha Phillips.

- Advertisement -

Ankthi pas lindjes

Të përpiqesh t’i thuash një prindi të ri të mos shqetësohet pasi të sjellin në shtëpi një njeri të vogël që është plotësisht i varur prej tyre për mbijetesë është si t’i thuash një qeni të mos leh. Por ka shqetësime racionale, si të pyesësh veten nëse mbështjellja e tyre është shumë e ngushtë dhe ka frikë irracionale, si të mos flesh natën sepse ke shumë frikë se foshnja mund të ndalojë se marri frymë. Pasja e këtyre frikave irracionale quhet ankth pas lindjes, ose PPA, dhe prek afërsisht 10 për qind të grave, sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënisë.

Depresioni pas lindjes

Depresioni pas lindjes, ose PPD, prek deri në 15 për qind të nënave, sipas hulumtimit të botuar në Revistën Amerikane të Obstetrikës dhe Gjinekologjisë. Kjo mund të ndihet si një version më i ashpër dhe i tërhequr i trishtim të foshnjës, por ka disa flamuj të tjerë të kuq që mund të tregojnë se duhet të kërkoni ndihmë profesionale.

“Nëse po përjetoni një mungesë lidhjeje me fëmijën tuaj, ndjenjat që dëshironi t’i braktisni ose të mos kujdeseni për ta, duhet t’i ndani këto ndjenja me partnerin tuaj, familjen ose miqtë, si dhe me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor”, tha Schell.

“Të mendosh se nuk je aq i mirë sa të kujdesesh për foshnjën tënde dhe do të ishin më mirë me dikë tjetër janë mendime jo të shëndetshme dhe të rrezikshme”, tha ajo. “Nëse jeni duke luajtur me këto skenarë në kokën tuaj, duhet të kërkoni ndihmë sa më shpejtë”

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...