E mërkurë, 22 Maj, 2024

Prindërit pyesin nëse fëmijët duhet vaksinuar kundër COVID-19 – ekspertët japin shpjegimet

- Advertisement1-

Tristen Sweeten, një infermiere 34-vjeçare në Utah, shpreson që tre fëmijët e saj të marrin vaksinën Moderna kundër COVID-19 përmes provës klinike pediatrike.

“Sa më shpejt aq më mirë”, mendon ajo, “për sigurinë e tyre dhe qëllimin më të madh për t’i dhënë fund pandemisë”.

- Advertisement -

Ndërsa Angie Ankoma, një nënë e katër fëmijëve, 45-vjeçare, e cila punon në filantropi në Rhode Island, beson se provat duhet të përfshijnë popullata të ndryshme.

Por sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Sweeten dhe Ankoma janë mes mijëra prindërve amerikanë që janë bërë vullnetarë që fëmijët e tyre të marrin pjesë në prova të reja të drejtuara nga Pfizer (PFE.N) me BioNTech ose Moderna, kompanitë e para që bëjnë hapa drejt zhvillimit të një vaksine të sigurt COVID-19 për 48 milionë fëmijët e vendit nën moshën 12 vjeç.

Zyrtarët shëndetësorë thonë se vaksinat janë thelbësore për t’i dhënë fund pandemisë.

- Advertisement -

Por shumë janë të shqetësuar se hezitimi për tu vaksinuar nga disa të rritur do të jetë edhe më i theksuar kur bëhet fjalë për fëmijët e tyre.

Prindërit mund të vënë në dyshim rreziqet përkundrejt përfitimeve, duke pasur parasysh të panjohurat në lidhje me ndikimin afatgjatë të vaksinave në zhvillimin e fëmijëve dhe të dhënat se si disa fëmijë të vegjël janë goditur rëndë nga COVID-19.

Për të lehtësuar këto shqetësime, disa shkencëtarë thonë se Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave duhet të ngadalësojë procesin e rishikimit për vaksinat pediatrike COVID-19.

- Advertisement -

Zëdhënësja e Pfizer, Jerica Pitts tha se ishte e parakohshme të spekulohej për një rrugë aprovimi për fëmijët, por kompania planifikon të punojë me institucionet shëndetësore publike për të promovuar rëndësinë e vaksinave.

Shkencëtarja e kërkimit e Moderna, Dr. Jacqueline Miller tha se kompania ka biseduar me FDA në lidhje me mënyrën më të mirë për “pastrimin” e vaksinës për përdorim tek fëmijët.

Ajo tha se kompania shpreson të vërë vaksinën në dispozicion të fëmijëve përmes autorizimit të përdorimit emergjent (EUA) që ua dha të rriturve në SHBA në një kohë rekord, pjesërisht për të qenë në gjendje të kthejë fëmijët në shkollë “dhe gjërat që ata të gjithë dëshirojnë të bëjnë”.

Burri i Sweeten Scott është një studiues klinik, kompania e të cilit ka punuar në provat e vaksinave për të rritur të Johnson&Johnson (JNJ.N) dhe AstraZeneca (AZN.L), kështu që çifti, fëmijët e të cilëve janë të moshave 5, 8 dhe 10 vjeç, janë të kënaqur me mënyrën se si ato u zhvilluan, tha Tristen.

“Ne ndihemi sikur ata janë shumë të sigurt”, tha ajo.

Ndërkohë Ankoma u konsultua me pediatrin e saj duke pasur dyshime të saj bezdisëse për efektet e panjohura afatgjata.

Në fund të fundit ajo vendosi që rreziku ia vlente për të imunizuar katër fëmijët e saj, nga mosha 7 deri në 16 vjeç.

“Ishte më lehtë për mua të vendosja për veten time se sa për fëmijët, sepse … ishte trupi im”, ka thënë ajo.

Sipas shkrimit të Reuters, studiuesit që drejtojnë provat pediatrike për Moderna dhe Pfizer në fëmijë të vegjël ndjehen të sigurt se vaksinat do të jenë po aq të sigurta dhe efektive për fëmijët sesa kanë qenë për të rriturit.

Vaksina e Pfizer, tashmë e disponueshme për njerëzit e moshës 16 vjeç e lart në shumicën e shteteve të SHBA, u zbulua se funksiononte mirë tek fëmijët 12 deri në 15 vjeç dhe mund të marrë autorizimin rregullator për atë grupmoshë që nga muaji tjetër.

Në anën tjetër, Moderna dhe Pfizer kanë thënë se vaksinat mund të jenë gjerësisht të disponueshme për fëmijët edhe më të vegjël deri në fillim të vitit 2022.

Një sondazh i Axios/Ipsos nga 2-5 prill zbuloi se vetëm 52% e prindërve amerikanë thanë se kishin të ngjarë të vaksinonin fëmijët e tyre sapo ato të bëhen të disponueshme.

Ndryshe, fëmijët nën 12 vjeç kanë qenë deri tani në rrezik relativisht të ulët nga koronavirusi.

Sidoqoftë, dr. Sean O’Leary, një profesor i pediatrisë në Universitetin e Kolorados, tha se vaksinimi do t’i ndihmojë fëmijët të shmangin shtrimet në spital, një reagim të rrallë inflamator ose simptoma të qëndrueshme të njohura si COVID i gjatë.

Gjithashtu, zyrtarët shëndetësorë paralajmërojnë se nëse lihen të pavaksinuar, fëmijët mund të jenë “një rezervuar për infeksionin”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...