E mërkurë, 24 Korrik, 2024

5 arsyet pse duhet konsumuar çokollatë çdo ditë

- Advertisement1-

Sipas Abbie Gellman shef kuzhine në Institutin e Edukimit Kulinar, çokollata ka përfitime shëndetësore, si antioksidantë dhe aminoacide, që — kur konsumohen me moderim — ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit tuaj kardiovaskular, zvogëlimin e inflamacionit etj.


Çokollata është e pasur me antioksidantë

- Advertisement -

“Çokollata është e mbushur me një larmi flavonoidesh; një katror çokollatë e zezë siguron afërsisht 140 miligramë flavonoide ”, thotë Gellman.

“Këto antioksidantë flavonoidë janë treguar të kenë një efekt pozitiv në rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Për shembull, hulumtimi ka treguar se këto flavonoide janë mbrojtëse kundër dëmtimit të rreshtimit të arterieve. Ata gjithashtu punojnë në një mënyrë të ngjashme me një dozë të ulët të aspirinës për të parandaluar mbledhjen e trombociteve të gjakut dhe formimin e mpiksjeve të gjakut, të cilat mund të çojnë në sulm në zemër ose goditje në tru ”.

Për më shumë flavonoide për pjesën tuaj të kalorive, Gellman rekomandon të zgjidhni çokollatë të errët gjysmë të ëmbël me cilësi të lartë me përmbajtjen më të lartë të kakaos që i përshtatet qiellzës suaj. “Unë rekomandoj 70-85 për qind kakao, por sa më e lartë përqindja, aq më e hidhur mund të ketë shije.”

Ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe në rregullimin e tensionit

Sipas Gellman, çokollata mund të sigurojë sasi të konsiderueshme të argininës, e cila është një aminoacid që kërkohet në prodhimin e oksidit nitrik. Oksidi i azotit ndihmon për të rregulluar shtypjen e gjakut, inflamacionin dhe presionin e gjakut sepse shkakton zgjerimin e enëve të gjakut.

Përfitimet e shëndetit të zemrës

- Advertisement -rrrrrrr

“Çokollata përmban sasi të vogla sitosterol dhe stigmasterol, të cilat janë sterole bimore. Këto sterole bimore konkurrojnë dhe prandaj pengojnë thithjen e kolesterolit dietik. Kjo mund të kontribuojë në përmirësimin e profileve të lipideve në gjak, ”shpjegon Gellman

Ndjeshmëria ndaj insulinës

Për më tepër, flavonoidët në çokollatën e zezë mund të ndihmojnë në rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës. “Në thelb, ky mund të jetë një lajm i mirë për diabetikët e tipit 2”, thotë Gellman. Insulina është një hormon i sekretuar nga pankreasi juaj që kontrollon sasinë e glukozës në rrjedhën tonë të gjakut. Ndihmon gjithashtu për të ruajtur glukozën në dhjamin, muskujt dhe mëlçinë tuaj, si dhe rregullimin e metabolizmit të përgjithshëm të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave. Insulina është ajo që mungon ose pengohet te diabetikët dhe para-diabetikët. Në thelb, ndjeshmëria ndaj insulinës është një pjesë e rëndësishme e reagimit të duhur të trupit tonë ndaj ushqimit. “Kërkimet kanë sugjeruar që njerëzit që hanë një sasi të moderuar të çokollatës së zezë të paktën një herë në javë kanë rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2. Studimet kanë treguar gjithashtu se për ata që tashmë kanë diabet tip 2 dhe kanë konsumuar sasi të moderuar të çokollatës së zezë kanë presion të ulët të gjakut dhe ulur nivelet e sheqerit në gjak krahasuar me ata që hëngrën çokollatë të bardhë.

Kënaqësia dhe ngopja

Përmbajtja e fibrave, yndyrave dhe proteinave të çokollatës mund të ndihmojë në rritjen e ngopjes, ose ndjenjën e ngopjes.

Ndërsa përbërësit e gjetur në kakao mund të ofrojnë disa përfitime të fuqishme shëndetësore, ka një numër ushqimesh më ushqyese të plota që ofrojnë përfitime më të mëdha antioksidues, shëndetin e zemrës dhe sheqerit në gjak me shumë më pak sheqer.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...