E diel, 19 Maj, 2024

Personazhet e filmave vizatimorë të rikrijuar nga këta fëmijë me aftësi ndryshe janë fantastikë

- Advertisement1-

Fotografja britanike Nicole Louise Perkins ka realizuar disa shkrepje të fëmijëve me sindromën Daun të veshur si personazhet e tyre të preferuar të Disney-t!

Ky set fotografik i quajtur “Down With Disney” vjen me një mesazh të madh në lidhje me pranimin e njerëzve me aftësi të kufizuara.

- Advertisement -

Perkins, e cila punon me kohë të plotë në një shkollë për fëmijë me aftësi të kufizuara, e ktheu pasionin e saj për fotografinë në një biznes. Perkins së pari realizoi disa foto të fëmijëve me sindromën Daun për “Down Right Beautiful” në 2018-ën. Fotot u bënë në muajin e ndërgjegjësimit për sindromën Daun për të luftuar stereotipet e dëmshme rreth aftësisë së kufizuar.

“Shkalla e abortit në Mbretërinë e Bashkuar për familjet që zbulojnë se fëmija i tyre do të kishte sindromën Daun është 90%. Mua këto statistika më thyejnë zemrën”, tha Perkins për The Mighty, duke shtuar:

“Fushata që krijova vitin e kaluar (Down Right Beautiful) ishte e para që provova dhe bëra një ndryshim. Ajo përfshiu 32 foshnje, fëmijë, adoleshentë dhe të rinj të ndryshëm që kanë sindromën Daun dhe së bashku me imazhet e tyre fotografike është në dispozicion secila nga historitë e tyre të shkruara nga prindërit dhe gjithashtu çdo këshillë për prindërit e rinj që u është dhënë diagnoza.”

- Advertisement -

Pas suksesit të “Down Right Beautiful’, Perkins dëshironte të bënte një set tjetër fotografik në vitin 2019. Për shkak se ajo është një fanse e madhe e Disney-t, Perkins vendosi të veshë fëmijë me sindromën Daun si personazhe të Disney-t – “Piter Pan”, “E bukura dhe Bisha”, “Frozen”, “Toy Story” etj.

Fotot i gjeni më poshtë:

Rebelja

- Advertisement -

Piter Pan

Toy Story

Frozen

E bukura dhe Bisha

Mbreti luan

Aladdin

Hirushja

Borëbardha dhe 7 xhuxhat

Përbindëshat

Libri i xhunglës

Sirena e vogël

Burimi: The Mighty

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...