E diel, 21 Prill, 2024

Përmirësoni sistemin imunitar këtë dimër duke pirë lëng mandarinash

- Advertisement1-

Dimri i këtij viti thuhet se do të jetë më i gjatë dhe më i ashpër, prandaj është e nevojshme të bëhet një përpjekje e vetëdijshme për të përmirësuar sistemin imunitar.


Aftësia e trupit të njeriut për t’i rezistuar formave të ndryshme të infeksionit duke formuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut – është aktiv 24 orë në ditë, duke dyfishuar vazhdimisht qelizat që janë të rëndësishme për trupin dhe duke i hedhur ato që janë të tepërta.

- Advertisement -

Vitamina C luan një rol jetësor në rritjen e imunitetit të trupit dhe gjithashtu përmirëson aftësitë shëruese të trupit dhe e ndihmon atë të luftojë në mënyrë efektive infeksionet.

Frutat siç janë mandarina, portokalli, grejpfruti dhe limon janë shumë të pasura me këtë vitaminë.

Mandarina një specialitet dimëror – jo vetëm që e mban trupin e njeriut të sigurtë nga infeksionet e zakonshme virale, por është gjithashtu i mirë për zemrën dhe shëndetin e përgjithshëm.

- Advertisement -

Lëngu i tij është me të drejtë një pjesë e zakonshme e mëngjesit të shumë njerëzve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...