E martë, 16 Prill, 2024

Përfitimet shëndetësore nga mollat jeshile

- Advertisement1-

Përmbajnë fibra dietike: kjo gjë ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe në këtë mënyrë nxitet proçesi i përgjithshëm i tretjes.

Ulin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë: për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, mollët jeshile ndihmojnë në reduktimin e rrezikut për kancer të zorrës së trashë.

- Advertisement -

Reduktojnë nivelet e kolesterolit të keq: mollët jeshile për shkak të vitaminave që përmbajnë ndihmojnë në reduktimin e nivelit të kolesterolit të keq.

Letësojnë tretjen: nëse keni konsumuar diçka të rëndë dhe jeni të shqetësuar për fryrjen e barkut, konsumoni një mollë jeshile sepse do të ndihmojë në tretje për shkak të enzimave që përmban.

Reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të mëlçisë: mollët jeshile zvogëlojnë problemet e mëlçisë dhe parandalojnë problemet e traktit digjestiv.

- Advertisement -

Parandalojnë diarenë dhe kapsllëkun.

Kontrollojnë oreksin: mollët jeshile përmbajnë acide organike të cilat ndihmojnë në kontrollimin e oreksit. Pra nëse vuani nga oreksi i dobët, konsumoni një mollë jeshile.

Rrisin energjinë: për shkak të karbohidrateve që përmbajnë, mollët jeshile luajnë një rol shumë të mirë në rritjen e energjisë së trupit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...