E hënë, 26 Shkurt, 2024

Për herë të parë portreti i një gruaje vendoset në kartëmonedhë

- Advertisement1-

Për herë të parë, Banka Kombëtare Rumune ka shpërndarë një kartëmonedhë me portretin e një femre.


Ecaterina Teodoroiu ishte gruaja e parë oficere në ushtrinë rumune dhe vdiq në Luftën e Parë Botërore në vitin 1917.

- Advertisement -

Fillimisht ajo punoi si infermiere, por më pas u bë një ushtare në vijën e parë, shkruan EuronewsAlbania, përcjell Klankosova.tv

“Së pari, ajo ishte gruaja e parë oficere në ushtrinë rumune. Në këtë mënyrë ne hasëm në interesin e publikut dhe kishte një mbështetje të madhe mes qytetarëve për promovimin e barazisë gjinore dhe për një rol më të madh të personaliteteve femra në historinë rumune”, tha Mugur Isarescu, guvernator i Bankës Kombëtare të Rumanisë.

Kartëmonedha e re, që do të ketë vlerën e 4 eurove, dhe do të dalë në qarkullim nga 1 dhjetori.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

E jashtëzakonshme: 39-vjeçari boshnjak flet 73 gjuhë

Muhamed Mešić është një njeri me talent të jashtëzakonshëm gjuhësor që flet më shumë...

4 elementet më të rëndësishme për karrierë

Udhëheqësi duhet të jetë gjithnjë i përgjegjshëm për të ndërtuar marrëdhënie kuptimplotë dhe të...

Një ilustrim që ka habitur dashamirët e enigmës: A mund ta gjeni pjesën që përshtatet në piramidë?

Disa enigma janë të lehta për t’u zgjidhur, por disa janë krijuar për t’ju...

Hyn në fuqi rregullorja e re e BQK-së: Nga sot bankat nuk do të mund t‘i “vjelin” qytetarët

Nga sot të gjithga bankat , janë të obliguara që t‘i ju mundësojnë qytetarëve...