E diel, 14 Korrik, 2024

Pemët janë të shëndetshme, mirëpo duhet ditur kur bën t’i hamë

- Advertisement1-

Nutricionistët konsiderojnë që pemët nuk duhet të përzihen me artikuj të tjerë, posaçërisht jo me karbohidrate, sepse zbërthehen më shpejt se buka dhe makaronat

Prandaj, pemët nuk do të duhej t’i hamë pas racionit, sepse të gjithë përbërësit e dobishëm do të fermentohen në lukth dhe do të shndërrohen në thartirë, tranmseton Telegrafi.

- Advertisement -

Pemët na ndihmojnë ta pastrojmë organizmin nga helmet dhe prandaj është më së miri të konsumohen në lukth të thatë, madje në mëngjes, derisa gjatë ditës rekomandohen midis racioneve, kur jemi të uritur.

Pas ngrënies së pemëve, ju duhet që të pauzoni rreth 30 minuta para se të konsumoni ndonjë ushqim tjetër.

Kështu përshpejtohet metabolizmi dhe çon deri te detoksikimi i organizmit para racionit të ardhshëm.

Pemët zbërthehen shumë shpejt. U nevojitet gjysmë ore që të absorbohen.

Shmangni pemët e përpunuara, të ziera ose të konservuara. Këto përmbajnë sasi të mëdha të sheqernave (artificiale, të dëmshme), aditivëve dhe substance të tjera të padëshirueshme.

Hani vetëm pemë organike në mundësitë tuaja më të mira.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...