E diel, 14 Prill, 2024

Pediatrja: 3500 fëmijë të prekur me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri

- Advertisement1-

Mjekja pediatre, Gjeorgjina Kuli-Lito tha se janë shënuar rreth 3500 raste pediatrike pozitive, prej të cilëve 5 % e tyre kanë kërkuar ndihmë të aparatit spitalor.


Ajo gjithashtu theksoi se aktualisht ka kapacitete të lira nëse do të jenë të domosdoshme për hospitalizim të fëmijëve, ndërsa theksoi se fatmirësisht gjatë dy muajve të fundit nuk ka pasur rritje të kërkesës për hospitalizime.

- Advertisement -

“Në lidhje me rastet pediatrike kemi rreth 3500 raste pozitive prej të cilave vetëm 5% kanë kërkuar ndihmë spitalore. Pra që kanë paraqitur komplikacione të aparatit respirator. Aktualisht kemi kapacitete të lira për hospitalizimin e fëmijëve nëse do të jetë e nevojshme, po ashtu kemi të gatshëm skenarë për të ndihmuar në raste të kërkesës së rritur për hospitalizim gjë që nuk është vënë re këto dy muajt e fundit. Fatmirësisht rastet e fatalitetit të fëmijët mbetet me një rast që kemi raportuar dhe në fillim të pandemisë”, tha ajo.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...