E diel, 19 Maj, 2024

Pavarësisht pandemisë, Barbie nuk njeh krizë

- Advertisement1-

Pandemia COVID-19 ka gjunjëzuar bizneset dhe financat pothuajse në mbarë botën. Por, ka një përjashtim, edhe me rekord pas.

Kukulla më e famshme në botë, Barbie, ka shënuar rritje të shitjeve për tremujoret e fundit me +29%, duke regjistruar kështu edhe nivelin më të lartë të 20 viteve të fundit.

- Advertisement -

Dhe sipas The Wall Street Giornal, falë kukullës 62-vjecare, e gjithë kompania e lodrave për fëmijë Mattel, ka shënuar rritje më  +10% të përfitimeve.

Politikat e kompanisë gjatë viteve të fundit kanë qenë mjaft praktike, duke ndërkombëtarizuar dhe thyer barrierën e ikonave të bukurisë. Kështu Barbie-t e viteve të fundit kanë ndryshime në ngjyrën e lëkurës, peshë, dhe jo vetëm ikona bukurie.

E fundit që u hodh në treg vitin e fundit ishte shëmbëllimi i gjykatëses liberale Ruth Bader Gingsburg, e veshur me togën e saj. Mattel vendosi për figurën e saj menjëherë pas marrjes së detyrës në sistemin amerikan të drejtësisë, ku vetëm 33% e magjistratëve janë të gjinisë femërore.

- Advertisement -

Ndërsa me afrimin e festive bëhet e ditur se kompania ka nevojë për personel të shtuar, pikërisht se lodrat do të jenë kryefjala e dhuratave të fundvitit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...