E diel, 14 Korrik, 2024

Pasoja e coronavirusit tek fëmijët: Rënia e inteligjencës

- Advertisement1-

Studimi Britanez tregon se fëmijët nën moshën 10 vjeçare vuajnë me rënie të inteligjencës pas infektimit me koronavirus.

Megjithëse mendohej se fëmijët janë ata që e kalojnë Covid-19 me më së paku pasoja, kjo rezulton të jetë e gabuar, shkruan “TheSun”, transmeton lajmi.net.

- Advertisement -

Mesatarja e rënies së IQ tek fëmijët nën moshën 10 vjeçare është 8,5.

Edhe ata që kaluan virusin me simptoma të lehta tregojnë rënie të inteligjencës në krahasim me ata që nuk u infektuan.

Në këtë studim morën pjesë 84,285 fëmijë, duke ju matur aftësitë e tyre kognitive ata erdhën në përfundim se sa kishin rënë ato tek fëmijët e infektuar.

Përpos rënies së inteligjencës, ata gjithashtu mund të kenë pasoja të tjera psikike, qoftë çrregullime, ose bllokime mendore.

Këto pasoja mendohet të jenë kronike, pra nuk mund të përmirësohen në të ardhmen

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...