E martë, 16 Prill, 2024

Pas një sëmundje të rëndë vdes profesoresha Shqipe Bajçinca – Brestovci

- Advertisement1-

Ka vdekur të dielën profesoresha e Fakultetit të Edukatës Fizike, Shqipe Bajçinca – Brestovci. Ajo ishte e angazhuar në pozita të shumta në sport, ndërsa ka vuajtur nga një sëmundje e rëndë për shumë vjet.

Ndër të tjera, profesoresha Bajçinca – Brestovci ishte anëtare e Bordit Ekzekutiv të Komitetit Olimpik të Kosovës.

- Advertisement -

Ka mbajtur pozita shumë të rëndësishme në Federatën e Hendbollit të Kosovës. Së fundi ishte kryetare e Shoqatës së Gjyqtarëve të Hendbollit dhe anëtare e Bordit të FHK-së. Ishte edhe delegate e Federatës Evropiane të Hendbollit, ish komesare e garave të FHK-së.

Në mënyrë aktive ishte marrë me karate, atletikë e hendboll. Në Fakultetin e Kulturës Fizike të Universitetit të Prishtinës ka ligjëruar për dy dekada e gjysmë.

Familjen e së ndjerës e kanë ngushëlluar Komiteti Olimpik i Kosovës, Federata e Hendbollit e Kosovës dhe institucione të tjera.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nagavci: Nxënësit të së njëjtës klasë do të shpërndahen në Provimin e Maturës, që t’i ikin mundësisë së kopjimit

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se nxënësit të...

Yllka Juniku Shehu zgjidhet drejtoreshë në Gjimnazin “Hajdar Dushi” në Gjakovë – stafi dhe nxënësit i organizojne pritje madhështore

Yllka Juniku Shehu është zgjedhur drejtoreshë në Gjimnazin "Hajdar Dushi" në Gjakovë, shkruan Albanianeducation.net. Njoftimin...

Majlind Ferdulli emërohet ushtrues detyre i drejtorit në shkollën “Emin Duraku” në Gjakovë

Drejtoresha e Arsimit në Gjakovë, Eranda Kumnova-Baci, ka njoftuar se Majlind Ferdulli nga sot...

Nxënësi Riad Mani nga Prizreni fiton tre medalje në turneut e karates

Nxënësi Riad Mani nga shkolla "Emin Duraku" në Prizren ka fituar tre medalje në...