E diel, 21 Prill, 2024

Parashikimi i ekspertëve: Fëmijët sot mund të jetojnë deri në moshën 145 vjeç

- Advertisement1-

E vërteta është se të gjithë do të vdesim. Vdekjen deri tash askush nuk ka arritur ta ndalë. Por falë përparimeve të fundit mjekësore, ne jemi më afër se kurrë për ta shtyrë sa më shumë vdekjen ose për të jetuar sa më gjatë.

Në fakt, disa ekspertë parashikojnë që ne do të jemi në gjendje të jetojmë deri në 20% më shumë gjatë 100 viteve të ardhshme. Kjo do të thotë që fëmijët sot mund të jetojnë deri në moshën 145 vjeç, shkruan Business Insider.

- Advertisement -

Historia është e mbushur me përpjekje të pazakonta për të sfiduar vdekjen. Në vitin 1920, për shembull, një shkencëtar rus mendoi se ai mund të zgjaste jetën duke qepur një copë testikul majmuni tek një njeri.

Dhe akoma më tronditëse, ideja u mirëprit. Të paktën 300 njerëz iu nënshtruan procedurës, transmeton Telegrafi.

Sot, dhe fusha e jetëgjatësisë është shumë më shkencore.

- Advertisement -

Barnat e reja si rapamicina, për shembull, mund të rrisin jetëgjatësinë e minjve deri në 30%.

Rapamicina funksionon duke ngadalësuar rritjen e disa qelizave që kontribuojnë në plakjen.

Dhe ekspertët parashikojnë që ka të ngjarë të ketë një efekt të ngjashëm te njerëzit, duke shtuar deri në 15 vjet jetëgjatësinë tonë aktuale.

- Advertisement -

Por edhe nëse ilaçet si rapamicina funksionojnë, nuk do të thotë që zemra juaj nuk do të dalë papritur mirë përpara.

Apo ndoshta do të jetë mëlçia juaj.

Epo, ka një rregullim edhe për këtë.

Thjesht shtypni një të re.

Në vitin 2013, shkencëtarët bënë tituj kur shtypën 3D veshkën e parë të gjallë.

Dhe deri në vitin 2018, ata do ta kishin avancuar teknologjinë deri në pikën ku po shtypnin kornelat njerëzore nga një bojë e bërë nga qelizat burimore.

Me këtë ritëm, teknologjia së shpejti mund të tejkalojë jetëgjatësinë mesatare globale nga 72 në 86 dhe moshën maksimale të mundshme diku rreth 145.

Sigurisht, kjo është mbresëlënëse.

Por çka nëse doni të jetoni përgjithmonë? Pikërisht kjo është përpjekja e radhës, të përpunojnë projekte si Nisma 2045. Deri në vitin 2045, ata synojnë të krijojnë trupa të jashtëzakonshëm njerëzorë që në teori mund të zgjasin përgjithmonë.

Por qëllimi i tyre varet nga diçka që është pothuajse e pamundur për të marrë, një hartë e trurit të njeriut.

Deri më tani, shkencëtarët kanë hartuar vetëm trurin e një krimbi, i cili ka rreth 86 miliardë më pak neurone sesa i yni.

Dhe kështu mund të duhen breza, jo dekada, për të transferuar psikikën njerëzore te një robot. Por biznese si KrioRus po hedhin bast se dita do të vijë.

Ata ofrojnë për të ngrirë trupin tuaj pasi të vdisni për 36,000 dollarë.

Ose për gjysmën e çmimit, vetëm kokën tuaj.

Ideja është që një ditë në të ardhmen, truri juaj mund të shkrihet dhe transferohet në një avatar, ku do të jetoni përgjithmonë.

Dhe nëse duhet të vijë ajo ditë, do të mbetet vetëm një pyetje: A dëshironi vërtet?

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...