E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Pamje PREKËSE: Momenti kur 5-vjeçarja kalon kufirin e vetme

- Advertisement1-

Një vajzë 5-vjeçare nga Guatemala u gjet duke u endur vetëm pranë murit kufitar midis SHBA dhe Meksikës.


Sipas një deklarate nga Dogana e SHBA dhe Mbrojtja e Kufirit, 5-vjeçarja e cila nuk është emëruar u zbulua nga agjentët e Patrullës Kufitare, pasi ajo u rrëzua pranë fundit të murit.

- Advertisement -

Videoja e shpërndarë nga shefi i patrullës Aaron Heitke, ku vogëlushja shfaqet duke vrapuar ka bërë xhiron e rrjetit. Agjentët morën fëmijën në pyetje duke zbuluar se prindërit e 5-vjeçares ndodheshin në SHBA.

Gjitahshtu, vogëlushja u tha agjentëve se kushëriri i saj 7 vjeç mbetet në Meksikë, megjithëse është e panjohur me kë po qëndron. Agjentët kanë njoftuar konsullatat e Guatemalës dhe Meksikës për situatën, si dhe Departamentin Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

Incidenti u bë publik vetëm një ditë pasi zv. Presidentja Kamala Harris paralajmëroi emigrantët e mundshëm në Guatemalë që të mos shkojnë në SHBA duke u thënë “Mos hajdeni! Edhe nëse arrini në kufirin tonë, do të ktheheni mbrapsht.”

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...