E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Pamje emocionuese: Dy vogëlushet të vetme bën 42 orë rrugë nga Gjermania për ta befasuar gjyshen në Kosovë

- Advertisement1-

Një thënje thotë “Një dimër në atdhe është më i ëmbël se njëqind pranvera në dhe të huaj”.

Ndonëse vera ishte e zbehtë pa ardhjen e bashkëatdhetarëve, malli dhe dashuria për tokën e të parëve, nuk i la të qetë.

- Advertisement -

Pritje të mërzitshme në kolona, e rrugë të gjata, mërgtimtarët u nisën për t’u çmallur me të afërmit e shtëpitë e tyre.

Edhe dy vogëlushet, Tara dhe Hira, (10 dhe 8 vjeç), të cilat jetojnë në Waldshut të Gjermanisë, morën të vetme, pa prindërit, rrugën për në Kosovë.

Dy motrat i hipën të shtunën autobusit, dhe mbërritën në orën 3 të mëngjesit, pas plot 42 orë rrugë.

Përmes një videoje, mund të shihni se si ato vrapojnë posa hyn në shtëpinë e gjyshërve në Prizren, për ta befasuar gjyshën e tyre.

Derisa gjyshja ishte në gjumë, ato i hidhën në përqafim, e fjalët e gjyshës janë tejet emocionuese.

 

- Advertisement -rrrrrrr

Prindërit e këtyre dy vogëlusheve kanë treguar për IndeksOnline se ato shprehën vet dëshirën të niseshin për në Kosovë, derisa thonë se janë shumë të lumtur që ato e duan vendin e tyre. E për këtë i kanë dërguar me shumë dëshirë për në vendlindje.

Tara dhe Hira do të qëndrojnë deri më 6 janar.

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...