E diel, 14 Korrik, 2024

Pagjumësia e shtatzënisë: Shkaqet dhe trajtimi i kësaj gjendje që prek afërsisht 78% të nënave

- Advertisement1-

Ju mund të humbni gjumin gjatë shtatzënisë për një larmi arsyesh.

Cilado qoftë arsyeja, mund të jetë e rëndësishme të kuptoni se pagjumësia nuk është e dëmshme për foshnjën tuaj, shkruan American Pregnancy Association përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Pagjumësia gjatë shtatzënisë është normale dhe prek afërsisht 78% të grave shtatzëna.

Gjumi i papërshtatshëm mund të jetë rezultat i një ose më shumë prej gjendjeve të mëposhtme:

– Vështirësi për të fjetur.

– Zgjoheni shpesh gjatë natës.

– Vështirësia për tu rikthyer në gjumë.

– Gjumë i fragmentuar.

- Advertisement -

Çfarë e shkakton pagjumësinë gjatë shtatzënisë?

– Siklet për shkak të rritjes së madhësisë së barkut tuaj;

– Dhimbje shpine;

– Urth;

– Urinim i shpeshtë gjatë natës;

– Ankth;

– Ndryshimet hormonale;

Si mund ta përballoj ose trajtoj pagjumësinë time gjatë shtatzënisë?

– Provoni pozicione të reja gjumi.

– Përgatituni për kohën e gjumit duke bërë një banjë të ngrohtë ose duke marrë një masazh të këndshëm.

– Vendosni dhomën tuaj për një mjedis të qetë të gjumit.

– Provoni teknikat e relaksimit, të tilla si ato që mund të keni mësuar në një orë lindjeje.

– Nëse ende nuk mund të bini në gjumë, mund të mendoni të ngriheni. Mund të provoni të lexoni një libër, të hani një rostiçeri të vogël ose të pini pak qumësht të ngrohtë.

– Ushtroni rregullisht gjatë ditës.

– Nëse keni mundësi të flini gjatë ditës, duhet ta bëni. Sidoqoftë, dremitjet e gjata mund të ndërhyjnë në orarin tuaj të gjumit natën.

– Bisedoni me siguruesin e kujdesit shëndetësor nëse pagjumësia vazhdon. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të përshkruajë ilaçe nëse është e nevojshme.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...