E martë, 16 Prill, 2024

Nuk mundi të kishte një fëmijë të saj, historia e mësueses do t’ju përlotë

- Advertisement1-

Historia rrënqethëse e mësueses Lumturi Merzheku, aktualisht në pension, bëri bashkë 6 ish-nxënësit e saj për t’i dhuruar një kujtim të paharrueshëm.


E gjitha ndodhi në emisionin “Më thuaj një dëshirë”, në Top Channel.

- Advertisement -

Lumturia ka dhënë mësim për breza të tërë nxënësish, që nga shkolla e parë në Gramsh, e deri tek e fundit, në Kamëz, ku është vlerësuar me disa certifikata mirënjohjeje.

Teksa jepte mësim, u njoh edhe me Myftarin, bashkëshortin, me të cilin u kurorëzua në vitin 1979.

Dy vite më pas, ajo mbeti shtatzënë dhe ky ishte një gëzim i papërshkrueshëm për çiftin e ri, një gëzim që u pre shumë shpejt në mes!

- Advertisement -

Foshnja ndërroi jetë 20 ditë pasi lindi dhe Lumturia nuk mundi ta shikonte as edhe për një çast të vetëm, pasi rregullat e vendosura nga spitali asokohe nuk e lejuan. Më pas, ajo përjetoi edhe 5 lindje të tjera, të cilat njëra pas tjetrës ia shuan ëndrrën që një ditë, të mbante në krahë fëmijën e saj! 6 lindjet e parakohshme, kanë qenë për të një dhimbje e madhe, mbi të cilën është ngritur falë mbështetjes së bashkëshortit, familjarëve dhe veçanërisht nxënësve, të cilët i ka dashur si fëmijët e saj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Majlind Ferdulli emërohet ushtrues detyre i drejtorit në shkollën “Emin Duraku” në Gjakovë

Drejtoresha e Arsimit në Gjakovë, Eranda Kumnova-Baci, ka njoftuar se Majlind Ferdulli nga sot...

Nxënësi Riad Mani nga Prizreni fiton tre medalje në turneut e karates

Nxënësi Riad Mani nga shkolla "Emin Duraku" në Prizren ka fituar tre medalje në...

Besim Buja, mësimdhënësi nga Lipjani që kapi ditarin para 30-vitesh – organizoi mësimin shtëpi-shkolla në vitin 1991

Sot po ju prezantojmë mësimdhënësin nga Lipjani, Besim Buja, që kapi ditarin para 30-vitesh...

Ish-studenti i Edukimit për profesorin Xhevat Krasniqi: I tha studentes “s’paske mësuar por të pimë kafe, e zgjidhim ndryshe”

Arlind Hajdaraj, ish student në Fakultetin e Edukimit në Gjakovë ka thënë se gjatë...