E enjte, 22 Shkurt, 2024

Njihuni me shtatë ushqime duhet t’i shmangni gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Mamia e shumënjohur nga Kosova, Razije Musa, në rrjetin social “Facebook” ka ndarë me nënat e reja këshilla se cilat ushqime duhet shmangur gjatë shtatzënisë.


Më poshtë, njihuni me shtatë ushqime që duhet shmangur gjatë shtatzënisë.

- Advertisement -

-Mishi i papjekur mirë cfaredo qoftë ai është i ndaluar gjatë shtatëzanisë ekziston rreziku që të merni toksoplazmosën apo batkerien sallmonela

-Peshku me përmbajtje të lartë të merkurit, informohuni për llojin e peshkut që e konsumoni gjatë shtatëzanisë

-Vezët e pagatuara mirë janë një rrezik i madh për salmonella

- Advertisement -

-Djathi, qumështi që është i papasterizuar, do të thotë qumështi i cili nuk është vluar për të shkatëruar bakteriet në vete mund të ketë listerian një bakterie shumë e rrezikshme

-Kafja, këtu nuk do të thoja që ju duhet ta evitoni komplet por duhet të keni kujdes me sasinë. Jo më shumë se dy kafe në ditë

-Alkooli është totalisht i ndaluar, nuk ekziston asnjë sasi e alkoolit e njohur si e sigurtë për konsumim gjatë shtatëzanisë

- Advertisement -

-Frutat dhe perimet asnjëherë të mos konsumohet pa u larë mirë, edhe nëse ju kap lakmia më e madhe në botë përmbajuni deri sa i pastroni ato, ekziston rreziku i toksoplazmosës.

Krejt për fund, mamia rekomandon që të konsumoni ushqime të shëndetëshme.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...