E premte, 19 Prill, 2024

Njihuni me disa nga faktorët që pengojnë zhvillimin e kockave të fëmijëve

- Advertisement1-

Studimet kanë zbuluar disa efekte të dëmshme të që ndikojnë tek kockat, madje i lidhin me rritjen e rrezikut të çrregullimeve muskulo-skeletore si osteoporoza në jetën e mëvonshme.


Nga ana tjetër, ushtrimet mund të rrisin shëndetin e kockave dhe të ofrojnë shumë rezultate të tjera pozitive të shëndetit.

- Advertisement -

Mungesa e lëndëve ushqyese

Kalciumi, vitamina D dhe proteina janë thelbësore për rritjen normale të kockave tek fëmijët. Mungesa e këtyre lëndëve ushqyese mund të çojë në një dendësi të ulët të kockave, e cila mund të ndikojë në shëndetin e kockave në jetën e mëvonshme.

Disa ilaçe

- Advertisement -

Disa ilaçe të tilla si terapia e hormoneve tiroide, glukokortikoidet dhe disa ilaçe të kancerit mund të ndikojnë në zhvillimin e masës kockore tek fëmijët.

Kushtet mjekësore

Kushtet mjekësore si hipertiroidizmi, disa lloje të kancerit, sëmundja e mëlçisë mund të ndikojnë negativisht në zhvillimin e kockave tek fëmijët.

- Advertisement -

Shëndet i dobët i kockave tek fëmijët

Shumica e fëmijëve nuk i thonë dot jo ushqimeve ultra të përpunuara siç janë patatet e skuqura apo hot dogët. Por ngrënia e ushqimeve të tilla mund të rrisë rrezikun e mbipeshës si dhe të ndikojë në zhvillimin e kockave të tyre, paralajmërojnë ekspertët. Një studim nga Universiteti Hebraik i Jeruzalemit në Izrael gjithashtu ka lidhur konsumimin e ushqimeve të përpunuara me cilësinë e zvogëluar të kockave, veçanërisht tek fëmijët e vegjël në vitet e tyre të zhvillimit.

Studiuesit studiuan efektin e ushqimeve të përpunuara tek brejtësit laboratorikë, skeletet e të cilëve ishin në fazat post-embrionale të rritjes. Kafshët që ushqeheshin me ushqime të përpunuara vuanin nga ngadalësimi i rritjes dhe ulën forcën e kockave.

Të kesh Fast-Food afër shkollës ose shtëpisë mund të ndikojë në zakonet e të ngrënit tek fëmijët dhe të rrisë shanset e tyre për mbipeshë, sugjeroi një studim i vitit 2019 i botuar në revistën, ‘Obeziteti’. Më poshtë janë disa faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në zhvillimin e kockave të fëmijës suaj.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...