E enjte, 22 Shkurt, 2024

Njihuni me benefitet që sjellin aktivitetet fizike në procesin e gjidhënies

- Advertisement1-

Sipas studimit të botuar në “Nature Metabolism” tregoi se aktivitetet fizike gjatë shtatzënisë mund të sjellin benefite në procesin e gjidhënies.

Studimi përfshiu 150 gra shtatzëna duke përcjellur aktivitetet gjatë dhe pas shtatzënisë shkruan Very Well Family, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Gratë, të cilat kishin realizuar më shumë aktivitete fizike kishin një përmbajtje të lartë të oligosakarid 3-sialyllactose (3SL) që gjendet në qumështin e gjirit.

Në lidhje me 3SL, ka treguar dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), e cila tutje ka rekomanduar që të paktën gjashtë muajt e parë të bebit ta ushqeni me qumësht gjiri.

OBSH thekson se qumështi i gjirit është ushqim ideal per bebet dhe përmban antitrupa që ndihmojnë në mbrojtjen e sëmundjeve të zakonshme të fëmijërisë.

- Advertisement -

Benefitet janë edhe te nënat, pasi gjidhënia zvogëlon shanset për kancerin e gjirit dhe vezoreve, tregon OBSH-ja.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...