E enjte, 22 Shkurt, 2024

Njihuni me 3 ushqimet që duhet shmanguar gjatë shtatzënisë suaj

- Advertisement1-

Një dietë ushqyese është një pjesë e rëndësishme për një shtatzëni të shëndetëshme, mirëpo ekzistojnë disa ushqime që duhet shmangur gjatë kësaj periudhe.


Këto ushqime rekomandohet që të minimalizohen rreziqet e mundshme shkruan Very Well Family, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Përgjatë 9-muajve të shtatzënisë, përpiquni që të shmangni mishin e papjekur.

Kjo pasi mund t’ju shkaktojë listeriozë, salmonelozë dhe toksoplazmozë.

Në anën tjetër, edhe vezët e papërpunuara mirë mund të rrisin rrezikun e salmonelës.

- Advertisement -

Së fundmi, djathërat e papërpunuar mund të shkaktojnë probleme gjatë shtatzënisë.

Djathi i prodhuar nga qumështi i papërpunuarstrehin bakteriet e dëmshme si, listeria.

Shumë lloje të djathit bëhen me qumësht të pasterizuar, dhe për këtë arsyje ju mund të identifikoni llojet e tilla përmes kontrollit të etiketës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...