E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Një udhëzues i thjeshtë nëse po provoni për fëmijë

- Advertisement1-

Përpjekja për një fëmijë është një kohë emocionuese për ju dhe një vendim që do të ndryshojë në mënyrë dramatike tërë jetën tuaj ndërsa ju dhe partneri juaj bëni hapin për të rritur familjen tuaj.


Sidoqoftë, mund të jetë gjithashtu një kohë stresuese, veçanërisht nëse jeni duke luftuar për të mbetur shtatzënë.

- Advertisement -

Për t’ju ndihmuar gjatë kësaj kohe në udhëtimin tuaj për t’u bërë prindër, lexoni një udhëzues të thjeshtë:

Ndiqni ciklin tuaj menstrual

Pasi të keni ndaluar kontracepsionin, nuk do ta dini që jeni shtatzënë në javët e para. Sidoqoftë, presioni shtesë i vendosur në jetën tuaj seksuale kur përpiqeni për një fëmijë mund të largojë kënaqësinë nga intimiteti, duke e bërë seksin thjesht funksional. Një mënyrë për ta shmangur këtë dhe për të rritur shanset për të mbetur shtatzënë është të gjurmoni ciklin tuaj menstrual. Duke e bërë këtë do të dini ditët e ciklit tuaj gjatë të cilave jeni më pjellore dhe, për këtë arsye, ka shumë të ngjarë të mbeteni shtatzënë. Të armatosur me këtë njohuri, ju mund të planifikoni jetën tuaj seksuale rreth kësaj periudhe kohore.

- Advertisement -

Shikoni zgjidhjet e fertilitetit

Është mjaft e zakonshme që çiftet të kenë probleme me fertilitetin kur përpiqen për një fëmijë; për fat të mirë, shanset tuaja për konceptim të suksesshëm mund të rriten lehtësisht duke bërë ndryshime të thjeshta të jetesës, të tilla si humbja e peshës së tepërt, stërvitja e rregullt dhe kufizimi i konsumit të alkoolit.

Sidoqoftë, ndonjëherë ju mund të keni nevojë për pak ndihmë shtesë për të konceptuar, kështu që ia vlen të shikoni në zgjidhjet e fertilitetit. Shtojcat dietike janë në dispozicion dhe mund të ndihmojnë për të rritur natyrshëm pjellorinë dhe epshin, ose mund të vendosni përfundimisht se ndjekja e IVF është e duhur për ju dhe familjen tuaj.

- Advertisement -

Hiqni zakonet e këqija nga stili i jetës tuaj

Ajo që vendosni në trupin tuaj gjatë shtatzënisë mund të ndikojë drejtpërdrejt në shëndetin e foshnjës tuaj. Prandaj, është një ide e mirë për të hequr çdo zakon të keq nga mënyra e jetesës tuaj para se të përpiqeni për një fëmijë, pasi mund të jetë shumë më e vështirë t’i hiqni ato pasi të jeni shtatzënë. Për shembull, lënia e duhanit dhe zvogëlimi i marrjes së alkoolit dhe kafeinës mund të ndihmojë në rritjen e pjellorisë tuaj.

Filloni të merrni acid folik

Acidi folik – i njohur gjithashtu si vitamina B9 – është i rëndësishëm pasi zvogëlon rrezikun që fëmija juaj të zhvillojë defekte të tubit nervor, të cilat shkaktojnë probleme në tru ose palcën kurrizore. Acidi folik mund të gjendet në ushqime si brokoli, qiqrat dhe drithërat e fortifikuara; megjithatë, ju mund të vendosni ta merrni atë si një shtesë me këshillën e mjekut. Nëse e bëni këtë, është e rëndësishme që të merrni tableta të acidit folik për dy deri në tre muaj para konceptimit, pasi i duhet kohë që të krijohet në një nivel mbrojtës në trupin tuaj për të qenë efektiv.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...