E diel, 14 Korrik, 2024

Një listë e gjërave që duhet shmangur në shtatzëni për shkak të sigurisë së foshnjës

- Advertisement1-

Nuk ka shumë rregulla të vështira dhe të shpejta në lidhje me atë se çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatëzanisë tuaj, përtej abstenimit nga alkooli dhe droga, natyrisht.

Por për shkak se shëndeti dhe siguria e foshnjës tuaj në rritje është thelbësore, këtu është një listë me gjëra që nuk duhet ti bëni gjatë shtatëzanisë shkruan Healthline, përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Gjatë shtatëzanisë, duhet të shmangni:

– Mishi i papërpunuar dhe butakët: ushqim deti të papjekur duke përfshirë guacka deti dhe midhje. Gjithashtu shmangni mishin e viçit të papjekur. Këto mund të ndoten me toksoplazmozë ose salmonelë.

– Peshq me nivele të larta të merkurit: Përfshirë peshq të tillë si skumbri, peshk shpatë dhe peshk deti.

– Vezë të papërpunuara;

– Djathra të butë;

– Qumështin i cili mund të jetë i papasterizuar;

- Advertisement -

Mos e pikturoni/ ngjyrosni dhomën e fëmijës tuaj

Nuk ka asnjë mënyrë për të matur toksicitetin nga ekspozimi i vërtetë ndaj bojës, kështu që ky rekomandim bazohet në mundësinë e toksicitetit. Toksiciteti i bojës varet nga tretësit dhe kimikatet individuale në bojë, si dhe nga ekspozimi.

Mos e teproni me kafeinën

Është një stimulues dhe diuretik, që do të thotë të pini disa gota kafeje të zakonshme çdo ditë do të rrisin presionin e gjakut, rrahjen e zemrës dhe numrin e udhëtimeve që bëni në banjë.

Vetëm mos harroni se kafeina nuk është vetëm në çaj dhe kafe. Do ta gjeni atë dhe në çokollatë, pije, dhe madje edhe ilaçe pa recetë.

Mos merrni ilaçe të caktuara

Disa ilaçe mund të jenë të dëmshme për fëmijën tuaj në rritje. Para se të merrni ndonjë ilaç pa recetë ose recetë shtesë, flisni me mjekun tuaj.

Mos mbathni këpucë me take

Ndërsa barku juaj rritet, qendra juaj e gravitetit do të ndryshojë. Kështu që ju mund të gjeni veten pak të paqëndrueshëm në këmbët tuaja. Nëse mbathni take në kyçin e këmbëve të fryra dhe mund ta gjeni veten të rrezikuara nga rrokullisjet.

Mos qëndroni në vaskë ose sauna

Nëse ndiheni dhimbje gjatë shtatëzanisë, relaksimi në një vaskë të nxehtë mund të duket ideale. Por një temperaturë e ngritur e trupit gjatë tremujorit të parë mund të çojë në defekte të caktuara të lindjes.

Mos qëndroni afër tymi të duhanit nga dora e dytë

Pirja e duhanit është e dëmshme si për ju ashtu dhe foshnjën tuaj, por tymi i dorës së dytë mund të jetë pothuajse më i keq.

Ka rreth 4,000 kimikate në tymin e dorës së dytë, dhe disa prej tyre kanë qenë të lidhura me kancerin.

Ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë gjatë shtatëzanisë mund të çojë në: abort, lindje të parakohshme, pesha e ulët e lindjes, ose dhe në sindromin e vdekjes së papritur të foshnjave

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...