E martë, 23 Korrik, 2024

Një lajm i mirë për ju që e keni kaluar Covid-19

- Advertisement1-

Sipas një studimi të ri të Oksfordit, njerëzit që kanë kaluar koronavirusin, nuk ka shumë të ngjarë që ta kontraktojnë sëmundjen përsëri për të paktën gjashtë muaj.

Studiuesit thonë se gjetjet janë ‘emocionuese’ sepse përfaqësojnë një hap të rëndësishëm për të kuptuar se si mund të funksionojë imuniteti Covid-19.

- Advertisement -

Studimi, i botuar të premten, pretendon të jetë hulumtimi i parë në shkallë të gjerë për sa i përket mbrojtjes që marrin njerëzit kundër ri-infektimit.

Ekziston një optimizëm në rritje që një vaksinë Covid mund të ndihmojë në dhënien fund të pandemisë së koronavirusit që ka marrë mbi 1.3 milion jetë në të gjithë botën. Zyrtarët dhe ekspertët e shëndetit publik kanë paralajmëruar se mund të duhen muaj, ndoshta edhe më shumë se një vit, për të shpërndarë doza të mjaftueshme të çdo vaksine të mundshme për të arritur të ashtuquajturin imunitet të tufave dhe për të shtypur virusin.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...