E mërkurë, 22 Maj, 2024

Njё pjesё e madhe e fёmijëve të Kosovës nuk e kanë asnjë libër në shtëpi

- Advertisement1-

Njё pjesё e konsiderueshme e fёmijëve të moshës 1 deri 5 vjeç nё shoqёrinё tonё nuk e kanë asnjë libër ? në shtëpi!

Kështu ka thënë kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook ku thotë se leximi si temë dhe libri si mjet i marrjes së dijës nuk është i instaluar mjaftueshёm dhe ka ende shumё punё nё kёtё drejtim.

- Advertisement -

“Jemi tё angazhuar qё krahas investimit pёr infrastrukturё mё tё mirё, tё investojmё edhe nё pёrmbajtje e cilёsi, ashtu që librat dhe leximi të bëhen pjesë e përditshmërisë në shoqëri, duke ofruar mundësi të barabartë për të gjithë qytetarët në komunitetet e tyre”.

“Prej sot, nё bibliotekёn “Hivzi Sylejmani” lexuesit mund tё zgjedhin 1327 tituj tё rinj nga literatura pёr fёmijё e tё rritur, romane, tregime, poezi e literaturё shkencore”, ka shkruar Ahmeti.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

PREKËSE: “E lashë shkollën sepse nuk kisha para ta paguaja”

Banorët e Big Brother VIP Albania 3 po shijojnë ditët e fundit në shtëpinë...

Pensionohet veterania e arsimit në Mitrovicë, Shahë Salihu

Shkolla e mesme e mjekësisë në Mitrovicë, "Dr. Xheladin Deda", ka njoftuar se sot...

Karakteristikat e një personi me IQ më të lartë se mesatarja

Po sikur t’ju themi që shkenca ka vërtetuar pikërisht të kundërtën? Herës tjetër që do...

Behar Abdullahu, arsimtari i Gjeografisë nga Podujeva që nisi punën në arsim para 7 vitesh

Shkolla "Hamit Sejdiu" në Kërpimeh të Podujevës ka prezantuar mësimdhënësin e radhës. Së fundmi ka...