E diel, 14 Prill, 2024

Nife Lataj, gruaja që ka shkolluar familjen me punë të vegut

- Advertisement1-

Udha e saj drejt vegut është e përditshme. Nife Lataj vegun që e ka përdorur qysh prej moshës 14-vjeçare, e ka vendosur shumë pranë dyerve të oborrit. Duart dhe këmbët i mban vazhdimisht në lëvizje, e vëmendjen tek endja e penjve.

Ky është vendi ku dëshiron ta kalojë gjithë ditën 75-vjeçarja nga fshati Carrabreg i Deçanit. Ajo tregon se si puna me veg ua ka mundësuar shkollimin familjarëve të saj para dhe pas martese.

- Advertisement -

Lataj, e cila është krenare për punën që ka bërë tërë jetën, këtë zanat thotë se dëshiron ta trashëgojë, pasi që i sjell edhe shumë pozitivitet.

Derisa kalon përtej oborrit, poshtë shtëpisë i mban hapur dyert e dyqanit, ku qep veshje tradicionale. Pranë zhurmës së makinës së qepjes kalon pjesën tjetër të ditës.

Dyqani i Nife Lataj nga fshati Carrabreg i Deçanit vazhdon të mbetet adresë e atyre që duan ta ruajnë një pjesë të traditës përmes veshjeve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...