E mërkurë, 22 Maj, 2024

Nëse nuk dëshironi lindje të parakohshme, konsumoni hekur për një shtatzani të shëndetshme

- Advertisement1-

Gratë shtatzëna kanë nevojë për dy herë më shumë hekur sesa më parë. Në këtë kohë, trupi i tij furnizon gjak për foshnjën me ndihmën e hekurit.

Rreth 50% e grave nuk e marrin këtë material mineral thelbësor, për shkak të të cilit mund të ndodhin shumë probleme.

- Advertisement -

 Pse hekuri është i rëndësishëm në shtatzani?

Në shtatzani, furnizimi me gjak rritet me 50%. Hekuri ndihmon trupin në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Furnizimi i rritur me gjak bën që më shumë qeliza të kuqe të gjakut në trup. Sa më shumë hekur që merrni aq më shumë qeliza të gjakut do të formohen në trupin tuaj.

Në të njëjtën kohë, anemia mund të ndodhë nëse nuk ka hekur të mjaftueshëm në trup. Kjo quhet anemi nga mungesa e hekurit e cila është një problem i zakonshëm në shtatzani. Anemia e shtatzanisë bën që nëna dhe fëmija të kenë një lami problemesh të tilla si lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e lindjes.

- Advertisement -

Llojet e hekurit

Hekuri lidhet me proteina shtazore por gjërat vegjetariane gjithashtu mund të furnizojnë hekur. Ekzistojnë dy lloje hekuri: hekuri heme dhe hekuri jo heme.

Hekuri heme mund të merret nga burimet e mishit, peshkut dhe proteinave të tjera shtazore kurse hekuri jo heme gjendet në drithëra, fasule, perime, fruta dhe fara.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...