E diel, 14 Prill, 2024

Nëse ndieni ngërçe gjatë shtatzënisë, këto tri mënyra mund ta zgjidhni

- Advertisement1-

Tkurrja e muskujve të mitrës mund t’ju frikësojnë, mirëpo fjala është për një problem të padëmshëm.

Ngërçet janë dukuri e shpeshtë në shtatzëni dhe mjaft femra përjetojnë tkurrjen e muskujve të mitrës në bark.

- Advertisement -

Shtypja mund të jetë e butë, e dhembshme apo vetëm e pakëndshme.

Shumica e shtatzënave shpesh kanë ngërçe në shputa, kofshë, muskuj të këmbëve nën gjunjë, transmeton Telegrafi.

Këto tri këshilla do t’jua zbusin këtë dukuri të pakëndshme:

- Advertisement -

Kompresat

Për t’i zbutur ngërçet, vendosni kompesa të ngrohta në vendet në të cilat ju shfaqen ngërçet.

Ushqimi i drejtë

- Advertisement -

Me ushqimin e drejtë, me vitamina dhe marrje të shtuar të kalciumit dhe magnezit mund të pengoni shfaqjen e ngërçeve të reja.

Dushi me ujë të ngrohtë

Bëni dush apo lahuni me ujë të ngrohtë duke e orientuar vrushkullin e ngrohtë të ujit në zonat e dhembjeve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...