E shtunë, 18 Maj, 2024

Nëse ju dhemb shpesh koka, duhet të hani këtë ushqim

- Advertisement1-

Dhembja e kokës ndonjëherë shkaktohet nga mungesa e vitaminave, të cilat gjenden në disa artikuj që e eliminojnë kokëdhimbjen

Dhembjet e kokës mund të pengohen me vitaminën B2, e cila gjendet në drithëra, në tharmin e birrës, në kajsi të thata dhe në hirrë, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Supozohet që kjo vitaminë përmirëson aktivitetin e pjesëve të qelizave të cilat e prodhojnë energjinë. Nëse dhembja e kokës nuk pushon për shkak të tendosjes të enëve të gjakut, do të veprojë naicina e cila gjendet në oriz integral, bizele, perime të gjelbra, peshk dhe në mishin e tonit.

Sipas ekspertit të ushyqerjes Erin Palinski, dhimbja e kokës në disa raste shkaktohet nga mungesa e kaliumit. Një patate furre mund t’ju vinte shumë në ndihmë.

Sipas mjekes Stella Metsovas, në shumë raste kjo shkaktohet nga dehidratimi dhe një burim i mirë uji do të ishte patatja e ëmbël që përmban edhe magnez, i cili është i rëndësishëm për të luftuar dhimbjen.

- Advertisement -

Uji. Uji është thelbësor për shumë funksione të organeve të trupit. Dehidratimi, ose mungesa e ujit nxit dhimbjet e kokës dhe migrenën. Pini ujë rregullisht që të parandaloni dhimbjet.

Kosi. Sugjerohet konsumi i rregullt ditor të kosit që trupi të ketë vazhdimisht kalcium e që kokëdhimbja të mbahet larg. Të dhënat tregojnë se për personat që vuajnë nga sëmundja e migrenës, rreziku i përshpejtimit të plakjes së trurit rreziku është 3-4 herë më i lartë.

Farat e susamit. Janë të pasura me vitaminë E, e cila ndihmon në rregullimin e qarkullimit të gjakut dhe qetësimin e dhimbjes. Ulin presionin e gjakut dhe për pasojë lehtëson dhimbjen e kokës. Janë të pasura me vitaminë B6 që ndikon në rritjen e nivelit të serotoninës në tru. Ky hormon vepron si anti-depresiv por qetëson edhe dhimbjet.

- Advertisement -

Farat e linit. Janë të pasura me omega-3 dhe kanë veti anti-inflamatore. Kanë veti anti-inflamatore, kundër dhimbjes si edhe të vjellave. Konsiderohet si trajtues natyral edhe për dhimbjet e kokës.

Specat djegës. Ky efekt qetësues shkaktohet nga përbërësi i quajtur capsaicinë që vepron si qetësues jo vetëm në rast dhimbje koke, por edhe shpine apo dhëmbësh. Janë të pasura me vitaminën B3 që qetëson enët e gjakut si edhe nervat. Shpesh mungesa e kësaj vitamine shkakton stres dhe dhimbje koke.

Avokado. Në rast se ju është dashur arsye tjetër për ta dashur këtë pemë të mrekullueshme, atëherë kijeni parasysh se avokado e lufton migrenën. E pasur me antioksidantë, avokadoja jo vetëm që i largon dhimbjet e kokës, por edhe ju ndihmon t’i parandaloni ato.

Fiqtë. Fiqtë janë të mirë për trupin tonë dhe shëndetin e përgjithshëm, por janë edhe shumë të mirë sa i përket ballafaqimit me migrenën. Sipas ekspertëve, fiqtë përmbajnë kalium, i cili ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit dhe rrjedhimisht parandalon dhimbjet e kokës.

Salmoni. I mbushur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë B2, konsumimi i salmonit i parandalon trombocitet të grumbullohen, proces i cili është përgjegjës për dhimbjet e shpeshta të kokës. Ndër të tjera, salmoni e zvogëlon inflamacionin dhe ju ndihmon ta luftoni migrenën.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...