E premte, 19 Prill, 2024

Nëse e lani me ujë të ftohtë, po bëni gabim me fytyrën tuaj

- Advertisement1-

Pra deri më sot paskemi bërë gabim që e kemi larë fytyrën me ujë të ftohtë për të na dalë gjumi e për të hapur sytë.


Zgjoheni në mëngjes dhe fytyra ju ngjan me një tullumbace të fryrë? Fajësoni ushqimet me kripë që mund të keni ngrënë një darkë më parë, fajësoni alergjitë sezonale, alkoolin apo sasinë e lartë të karbohidrateve që keni konsumuar, shkruan “IconStyle”.

- Advertisement -

Gjithëkush pretendon të ketë një pamje të relaksuar pas një gjumi të qetë, por siç thotë një shprehje dita e mirë nuk duket që në mëngjes, por që në mbrëmje para se të flini, transmeton lajmi.net.

Nëse privoheni nga orët e plota, abuzoni me ushqimin e shumë e shumë gjëra të tjera, në mëngjes do të zgjoheni të fryrë, të dehidratuar apo edhe të lodhur.

Cilado qoftë arsyeja, nëse jeni zgjuar ndonjëherë me një fytyrë të fryrë dhe keni provuar çdo gjë për ta fshehur këtë gjë, ju themi që nuk keni ditur trukun më fantastik.

- Advertisement -

Fetat e kastravecit mbi lëkurë, larja e fytyrës me ujë të ftohtë, kremi hidratant… asgjë nuk mund të funksionojë më mirë sesa kjo : një dush i nxehtë në mëngjes.

Sipas Reneé Rouleau, një estetiste e famshme pohon se një dush i nxehtë në mëngjes zgjeron venat limfatike dhe ndihmon në nxjerrjen e lëngjeve nga fytyra juaj.

Përveç nxehtësisë që ndihmon qarkullimin, forca e ujit gjithashtu ndihmon në stimulimin e lëngjeve të tepërta për të lëvizur jashtë zonës së syve.

- Advertisement -

Pra deri më sot paskemi bërë gabim që e kemi larë fytyrën me ujë të ftohtë për të na dalë gjumi e për të hapur sytë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...