E martë, 21 Maj, 2024

Nënat kërkuese rrisin vajza suksesi

- Advertisement1-

Nënat ndonjëherë mund të jenë shumë kërkuese, bëjnë pyetje, japin këshilla, qortojnë… dhe nëse edhe ju veproni kështu me vajzën tuaj jeni në rrugën e duhur.

Sipas studimeve nënat kërkuese kanë më shumë mundësi të kenë sukses në jetë.

- Advertisement -

Nënat duhet të këshillojnë vazhdimisht fëmijën…

Ajo duhet të udhëzohet për të bërë mësimet, për të pastruar dhe mbajtur me kujdes gjërat e saj , të përqëndrohet tek e ardhmja e saj. Edhe pse duket si një gjë bezdisëse, në të vërtetë të këshillosh vajzën dhe të qëndrosh gjithmonë pranë saj është një veprim që ka efekte pozitive tek ajo.

Por për vajzën këshillat e shpeshta të nënës mund të jenë të bezdisshme…

- Advertisement -

Edhe pse ankohemi pse nënat na këshillojnë shumë shpesh, fjalët e saj do të jenë të vështira për t’u harruar dhe madje do të ngelen në mendjen e saj për një kohë të gjatë edhe kur nëna nuk është pranë për t’i dhënë këshillat e duhura.

Sipas ekspertes Ericka Rascon-Ramirez, nga Universiteti Essex, pas suksesit të vajzave fshihet një nënë tepër kërkuese! Efektet e këshillave të vazhdueshme do të ndihen kryesisht nga adoleshenca. Pra të jesh kërkuese është një avantazh!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...