E martë, 23 Korrik, 2024

Nuk e lejoi shteti të shkonte për kurim në Itali, vdes në spital 3-vjeçari

- Advertisement1-

Një fëmijë i moshës 3-vjeçare ka ndërruar jetë pasi ishte futur në reanimacion nga një problem në zemër.

Familjarët kanë rrëfyer më herët për JOQ se shteti shqiptar nuk i lejon ta dërgojnë për kurim në Itali. Vogëlushi duhej të dërgohej urgjentisht në Itali, pasi kishte nevojë për një transplant.

- Advertisement -

Për pasojë shëndeti i 3-vjeçarit u përkeqësua. Kërkesa e familjarëve për dërgimin e të miturit jashtë vendit ka qenë publike, ndërsa jeta e tij ishte në fije të perit.

Asnjë reagimi institucional nuk ka pasur për rastin në fjalë dhe nëse pretendimet e familjarëve qëndrojnë, ky do të ishte një precedent i pafalshëm në një kohë kur politikanë e biznesmenë dërgohen për kurim në vende të ndryshme të botës, me personel të specializuar shoqërues.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...