E martë, 16 Prill, 2024

Në shumë raste dhimbja e stomakut vazhdon të jetë prezente edhe pas lindjes tek nënat

- Advertisement1-

Dhimbjet si gjatë dhe pas lindjes do jenë të pranishme tek nënat.

Këto dhimbje në përgjithësi janë një sinjal i trupit tuaj duke u rikthyer si më parë, pas shtatzënisë shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Mirëpo, në shumë raste, nënat vazhdojnë të përjetojnë dhimbje në stomak edhe pas lindjes dhe për këtë egzistojnë tre arsyje:

-Dhimbja si rezultat i ngërçeve: Pas lindjes, mitra fillon të marrë formën si më parë dhe për të këtë i duhen 6 javë për t’u rikthyer në pozitën e mëparshme.

- Advertisement -

-Dhimbja si rezultat i kapsllëkut: Zakonisht, vie si rezultat i niveleve të ngritura të progesteronit apo mungesë e ndonjë aktiviteti fizik.Konsultohuni me mjekun tuaj.

- Advertisement -

-Dhimbja si rezultat i lindjes cezariane: Për të lehtësuar dhimbjen pas lindjes cezariane, ju duhet të pushoni dhe të shtriheni, gjithashtu, me rekomandim të mjekut ju mund të përdorni ilaçe të caktuara.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...