E enjte, 22 Shkurt, 2024

Në shtëpi të huaj e në kushte të mjerueshme jetese, rrëfimi i 69-vjeçares nga Vitia

- Advertisement1-

Posa të hysh në oborr, në shikim të parë duket gërmadhë e luftës. Nuk ka dritare e as dyer – e kulmi i saj të jep përshtypjen se nga çasti në çast do të bie….!


Kjo është “shtëpia”, në të cilën jeton 69-vjeçarja Magdalena Isufi nga komuna e Vitisë.

- Advertisement -

Ajo ka rrëfyer për Telegrafin, se shtëpia i është dhënë vetëm për shfrytëzim pasi nuk ka pasur zgjidhje tjetër ku të shkojë.

E moshuara jeton me vajzën dhe djalin e saj për të cilin thotë se nuk është mirë me shëndet mendor – e për të shëruar atë nuk ka mjete financiare.

“Nuk është kjo shtëpi e jona e huaja është, është shumë ftohtë dhe beton as nuk kemi tokë as banës as asnjë gjë. Unë i kam dy fëmijë një vajzë dhe një djalë por ky djali nuk është mirë, me mend nuk është mirë e kam pas tek një psikiatër por nuk po mundem me ja ble barnat sepse shumë të shtrenjta ”, tregon ajo.

- Advertisement -

Tutje tregon se burri i saj vdiq shkaku i të ftohtit të madh dhe mungesës së barnave.

E vetë po ashtu është e sëmurë dhe nuk merr ndonjë ndihmë sociale nga komuna përveç pensionit që i takon për moshën.

Posa të hysh në oborr, në shikim të parë duket gërmadhë e luftës. Nuk ka dritare e as dyer – e kulmi i saj të jep përshtypjen se nga çasti në çast do të bie….!

- Advertisement -

Kjo është “shtëpia”, në të cilën jeton 69-vjeçarja Magdalena Isufi nga komuna e Vitisë.

Ajo ka rrëfyer për Telegrafin, se shtëpia i është dhënë vetëm për shfrytëzim pasi nuk ka pasur zgjidhje tjetër ku të shkojë.

E moshuara jeton me vajzën dhe djalin e saj për të cilin thotë se nuk është mirë me shëndet mendor – e për të shëruar atë nuk ka mjete financiare.

“Nuk është kjo shtëpi e jona e huaja është, është shumë ftohtë dhe beton as nuk kemi tokë as banës as asnjë gjë. Unë i kam dy fëmijë një vajzë dhe një djalë por ky djali nuk është mirë, me mend nuk është mirë e kam pas tek një psikiatër por nuk po mundem me ja ble barnat sepse shumë të shtrenjta ”, tregon ajo.

Tutje tregon se burri i saj vdiq shkaku i të ftohtit të madh dhe mungesës së barnave.

E vetë po ashtu është e sëmurë dhe nuk merr ndonjë ndihmë sociale nga komuna përveç pensionit që i takon për moshën.

E për shkak të problemeve me shëndet ajo ditë më parë u rrëzua duke shkuar në barnatore dhe nuk mund të levizë, për shkak se e kishte lënduar këmbën.

“Kam qenë duke shkuar tek barnatorja për me ble barna, edhe duke e bërë pagesën mu terruan sytë edhe më nuk di deri sa më ka ardh vetëdija, e kam parë vetën në spital”, përfundoi ajo.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...